Nie przegap
Strona główna » Region » Nowe oblicze historycznego Domu Ludowego w Wierzchosławicach

Nowe oblicze historycznego Domu Ludowego w Wierzchosławicach

Już jesienią tego roku mieszkańcy Wierzchosławic będą mogli ponownie cieszyć się urokami zabytkowego Domu Ludowego im. Wincentego Witosa. Przed laty w tym budynku mieściła się siedziba Gminnego Centrum Kultury w Wierzchosławicach. Znajdujący się w centrum miejscowości dworek zostanie odnowiony dzięki wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Na ten cel zarząd województwa przeznaczył niemal 493 tys. zł.

Umowa gwarantująca przyznanie środków z RPO WM została przekazana w piątek, 7 kwietnia, przez wicemarszałka Województwa Małopolskiego Stanisława Sorysa wójtowi Wierzchosławic Zbigniewowi Drągowi.

Całkowita wartość prac rewitalizacyjnych jest szacowana na 657 tys. zł. 493 tys. zł wydatków pokryje unijna dotacja.

– Dzięki przyznanemu dofinansowaniu powstanie ośrodek, w którym będą mogły się rozwijać wszelkie formy działalności kulturalnej. Odrestaurowany dworek stanie się jednak przede wszystkim doskonałym miejscem dla rozwoju czytelnictwa, a także promocji lokalnej historii, wśród mieszkańców Wierzchosławic oraz okolicznych miejscowości – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.

Zabytkowy Dom Ludowy w Wierzchosławicach powstał w 1924 r. z inicjatywy trzykrotnego premiera RP, Wincentego Witosa. W budynku, który ze względu na zły stan techniczny nie był użytkowany od pięciu lat, rozpocznie działalność gminna biblioteka. Znajdzie się w nim także izba pamięci wójtów Wierzchosławic.

Prace remontowe, które potrwają do końca października tego roku, prowadzone będą głównie na zewnątrz budynku. Zaplanowana została m.in. wymiana stolarki okiennej, izolacja ścian oraz remont schodów, balkonów, dachu i elewacji. Zamontowana zostanie także platforma dla osób niepełnosprawnych.

Dotacje z regionalnego programu operacyjnego pozwolą na odnowienie aż 17 zabytków o podobnym znaczeniu z całej Małopolski. Na ten cel Województwo Małopolskie zarezerwowało w sumie 23,7 mln zł. Dzięki tym środkom renowacje przejdą m.in. zabytkowy cmentarz żydowski w Tarnowie, Park Miejski im. Wojciecha Biechońskiego w Gorlicach czy Muzyczny Dwór w Lipnicy Wielkiej.

malopolska.pl

Foto. Krzysztof Skóra

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast