Don't Miss
Home » Wiadomości » Nowy sprzęt dla OSP Przyborów

Nowy sprzęt dla OSP Przyborów

We wtorek, 14 listopada br. w Remizie w Przyborowie odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu przyznanego jednostce OSP w ramach programu “Bezpieczna Małopolska 2017”. W ramach wsparcia finansowego, udzielonego gminie Borzęcin na zapewnienie gotowości bojowej jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych zakupiono defibrylator AED oraz dwa radiotelefony nasobne z systemem podhełmowym. Zakup sprzętu, którego wartość zamyka się kwotą 12 989 złotych sfinansowano w części ze środków budżetu gminy – 6 800 złotych, jak również z dotacji Urzędu Marszałkowskiego w kwocie 6 189 złotych.

Strażacy w naszej jednostce szkoleni są na bieżąco. Odbyli również kurs w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Jesteśmy więc przygotowalni do obsługi przekazanego jednostce sprzętu – mówi Paweł Oleksyk, naczelnik OSP Przyborów.

To jest pierwszy defibrylator, który trafił do jednostki OSP na terenie gminy Borzęcin. A przecież wiadomo, że wyposażenie strażaków między innymi w tego typu sprzęt, jest niezwykle ważne. W sytuacji różnego rodzaju zdarzeń, w wyniku których dochodzi do zatrzymania akcji serca liczy się każda sekunda, a strażacy ochotnicy zazwyczaj są pierwsi na miejscu. Odpowiednie wyposażenie zwiększa szansę na skuteczną interwencję, w tym przypadku w zakresie ratowania ludzkiego życia – komentuje Janusz Kwaśniak, wójt gminy Borzęcin.

To nie pierwszy sprzęt, który trafia do jednostek OSP z gminy Borzęcin, za pośrednictwem programów wsparcia realizowanych przez samorząd województwa małopolskiego. W ramach projektu pn. “Bezpieczna Małopolska – samochody strażackie” w połowie bieżącego roku do jednostki OSP w Borzęcinie Dolnym trafił średni samochód ratowniczo – gaśniczy na podwoziu Volvo. Gmina niejednokrotnie uczestniczyła również w programie “Małopolskie Remizy”, w ramach którego remontowano strażnice w Bielczy, Łękach i Borzęcinie Górnym.

W tym roku, przeznaczyliśmy ponad 800 tysięcy złotych na zakup sprzętu zarówno tego, który chroni strażaków, ale również zwiększa mobilność jednostek OSP – mówi Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa małopolskiego. – Dzisiaj strażacy coraz rzadziej wyjeżdżają do gaszenia pożarów, natomiast coraz częściej do ratowania osób poszkodowanych w wyniku różnego rodzaju zdarzeń, w tym również drogowych. Aby strażacy mogli w sposób skuteczny pomagać tym osobom, potrzebny jest odpowiedni sprzęt, odpowiednie uzbrojenie i poziom wyszkolenia. Dlatego od dwóch lat samorząd województwa małopolskiego, oprócz programu “Małopolskie Remizy” realizuje program “Bezpieczna Małopolska”, po to aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno Małopolanom, jak i strażakom, którzy niosą pomoc.

W gminie Borzęcin działa sześć jednostek OSP. Druhowie są niezawodni nie tylko podczas gaszenia pożarów, ale również powodzi i innych kataklizmów, czy zdarzeń drogowych. Poświęcają swój czas, aby pomagać innym. Do tego jednak, aby byli w pełni skuteczni nie wystarczą tylko chęci, potrzebny jest również odpowiedni sprzęt. Samorząd Borzęcina systematycznie wspiera druhów ochotników w tym zakresie.

ug

Fot. Maciej Mazur

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast