Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » O bezpieczeństwie dzieci i młodzieży

O bezpieczeństwie dzieci i młodzieży

TVL_3135W dniu 1 marca 2016 r. w Powiatowym Centrum Edukacji w Brzesku odbyła się konferencja pn. „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w szkołach na terenie powiatu brzeskiego”. W spotkaniu udział wzięli dyrektorzy szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz przedstawicieli wydziałów oświaty z poszczególnych gmin powiatu brzeskiego.

Spotkanie otworzył starosta brzeski Andrzej Potępa wspólnie z komendantem powiatowym policji w Brzesku Romanem Gurgulem, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego Janiną Motak oraz dyrektorem Powiatowego Centrum Edukacji w Brzesku Krystianem Sroką.

Konferencja pn „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w szkołach na terenie powiatu brzeskiego” rozpoczyna cykl spotkań z nauczycielami, podczas których poruszane będą następujące tematy:

1. Algorytmy działania w przypadku przemocy w rodzinie, w ramach realizacji projektu Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, którego celem było opracowanie i pilotaż wśród pracowników oświaty narzędzia wskazującego algorytm postępowania w przypadku przemocy w rodzinie pozwalającego na zwiększenie liczby skutecznych interwencji podejmowanych przez przedstawicieli oświaty.

2. Wtargnięcie napastnika do placówki szkolnej, w ramach realizacji zadania „Ramowej koncepcji realizacji szkoleń dla dyrektorów oraz pracowników placówek oświatowych dotyczących zasad postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym” opracowanej przez Komendę Główną Policji, w dniach 14 i 15 grudnia 2015r.

3. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży  w Internecie, w ramach projektu szkoleniowo – profilaktycznego pn. „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”, realizowanego wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa małopolskiego oraz Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK).
Powyższe tematy przybliżyli zebranym gościom przy pomocy prezentacji audiowizualnych policjanci Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Brzesku – asp. szt. Bogumił Machaj i st. sierż. Monika Lis.

W ramach dotychczasowej współpracy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Brzesku w spotkaniu współuczestniczyły – kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej PCPR w Brzesku psycholog Aneta Rzepa i psycholog Barbara Łyduch, które przedstawiły projekt „Niebieski Parasol” skierowany do młodzieży i rodziców szkół gimnazjalnych pod kątem zjawisk przemocy i agresji.

Podczas szkolenia zaprezentowany został materiał filmowy, który na zainteresowanych zrobił bardzo duże wrażenie. Wtargnięcie napastnika do szkoły, działania policji oraz reakcje nauczycieli i zachowanie uczniów zobrazowały, jak faktycznie takie zdarzenie może przebiegać i na co należy zwrócić uwagę przy takim nadzwyczajnym zdarzeniu.

W trakcie konferencji udało się wypracować z zebranymi gośćmi wspólny algorytm działania, jak również podjęto decyzję, co do prowadzenia dalszych spotkań.

sp

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast