Nie przegap
Strona główna » Felietony » O czym pamiętać przed zakupem krzesła?

O czym pamiętać przed zakupem krzesła?

informatorbrzeskiJakie krzesła wybrać? Wszystko tak naprawdę zależy od przeznaczenia tego mebla. Inne krzesła wybierzemy do jadalni, inne do kuchni, a jeszcze inne do pokoju dziecka czy do domowego biura. W każdym z wypadków będziemy kierować się innymi parametrami i co innego będzie dla nas ważne. Jest jednak kilka rzeczy, które są wspólne dla krzeseł różnych rodzajów i kilka kwestii, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę w konkretnych wypadkach.

Ot, choćby jakość wykonania materiałów. Praktycznie każde krzesło musi być stabilne i powinno zapewniać nam stuprocentową pewność, że nie stanie się nam krzywda w związku z jego korzystaniem. Nie jest to rzecz wcale błaha. Nie jest to też coś niezwykłego czy niespotykanego, zwłaszcza w tańszych modelach. Przykładowo, fotele biurowe na kółkach z niższej półki miewają stelaż wykonany z plastiku. Taki materiał może być bardziej wrażliwy na uszkodzenia powstałe np. w wyniku gwałtownego siadania. Jeśli fotel został wykonany wadliwie, niech nie dziwi nas wywrotka i pęknięta noga podstawy. Na szczęście zazwyczaj usterki są mimo wszystko mniej spektakularne, ale lepiej problemu nie bagatelizować.

Długie użytkowanie też może mieć wpływ na wytrzymałość materiału, więc trzeba myśleć o tym jak będzie się on zachowywał w dłuższej perspektywie czasowej. Nie chodzi zresztą tylko i wyłącznie o plastik – metalowe elementy, szczególnie te związane z wszelkimi mechanizmami regulacyjnymi, mogą istotnie wpłynąć na komfort użytkowania. Podobnie jest z wszelkiego rodzaju krzesłami z innych materiałów – drewnianymi, metalowymi, plastikowymi, z rattanu, itd. Jakość wykonania i jakość surowców powinny zwracać naszą uwagę nawet wtedy, gdy kupujemy najtańsze modele. Niska cena nie może tu być żadnym usprawiedliwieniem. Ma to znaczenie dla naszego bezpieczeństwa, wygody i zdrowia. Tapicerka z niektórych materiałów może zbierać kurz, co jest potencjalnym problem dla alergików. Może również nie pozwalać ciału oddychać, albo zwyczajnie być kłopotliwa w utrzymaniu czystości. O wszystkim tym warto pamiętać, kupując krzesło czy fotel.

Inną pomijaną rzeczą bywa niestety ergonomia. Zdarza się, że priorytetową kwestią przy meblowaniu pomieszczeń jest dopasowanie ich do wystroju mieszkania. Oczywiście, aranżację trzeba brać pod uwagę. Jeśli jednak krzesła mają nam służyć, to wygląd nie może być najważniejszym kryterium. Krzesła przede wszystkim muszą być wygodne. Muszą być odpowiednio dopasowane pod względem wysokości do stołu czy biurka. W kwestii ergonomii także chodzi o nasze zdrowie, co ma szczególnie duże znaczenie, jeśli krzesło ma nam służyć głównie do pracy czy nauki. Jeśli spędzamy w pozycji siedzącej długie godziny, powinniśmy koniecznie zainwestować w fotel czy krzesło ergonomiczne. Problemy wynikające z siedzącego trybu życia i długotrwałego przebywania w takiej pozycji nie są bowiem w żadnym wypadku wymysłem sprytnych marketingowców. Lekceważenie ergonomii siedzenia może mieć naprawdę poważne i zróżnicowane konsekwencje – od wad postawy, przez różnego rodzaju choroby i dolegliwości (m.in. układu krążenia, kłopoty z przemianą materii, etc), aż po problemy z koncentracją czy szybkim osiąganiem stanu zmęczenia. Nie warto więc tej materii zaniedbywać.

Warto tu również podkreślić już wspomnianą kwestię, czyli kwestię ceny. Wbrew pozorom nie ma zasady, że najtańsze modele nie będą spełniać wymaganych przez nas kryteriów. Można kupić dobre krzesło czy fotel i za tysiąc, i za sto złotych. Rozsądne dla portfela może być też rozważenie zakupu kompletów, co może być argumentem wobec sprzedawcy czy producenta pomocnym w uzyskaniu zniżki. Przy meblowaniu pomieszczeń nie należy się jednak kurczowo trzymać jednorodności krzeseł. Równie atrakcyjnie wyglądać może zarówno zestaw takich samych krzeseł, jak i kontrastujące ze sobą fotele o różnych barwach czy formach. W takim wypadku trzeba się jednak wykazać smakiem i sporą wiedzą z zakresu aranżacji wnętrz. Tu jednak dobrze też wspomnieć o możliwości indywidualizacji mebli. Kwestia ta bywa zapominana, a przecież jest bardzo prosta i pomaga utrzymać krzesła w czystości. Wystarczy na fotel nałożyć materiałowe pokrowce i nie tylko zapewnić im w ten sposób unikalny wygląd, ale też uchronić je przed zabrudzeniami, zarysowaniami czy innymi uszkodzeniami mechanicznymi. Pomaga to też rozwiązać problem zmiany wystroju mieszkania. Wymiana mebli czy stołu nie musi dzięki temu oznaczać automatycznie wymiany krzeseł. Pamiętajmy też o możliwości łączenia stylów, zwłaszcza jeśli chodzi o krzesła kuchenne czy do jadalni lub salonu.

Warto wiedzieć, że do większości pomieszczeń można bez większych problemów dobrać jakiś model krzeseł drewnianych. Trzeba tylko uważać na jasne obicia i materiały – one brudzą się najszybciej. Oprócz temperatury, warto także zwrócić uwagę na wilgotność pomieszczenia. W takim wypadku stosujmy krzesła metalowe czy z tworzyw sztucznych. W przypadku krzeseł biurowych warto pamiętać, aby miało ono jak najwięcej możliwości regulacji. To pozwoli w pełni dostosować je do potrzeb i oczekiwań użytkownika. Osobna kwestia to fotele dla graczy. Te specjalnie dedykowane modele mają wiele udogodnień dla tej grupy użytkowników. Nie jest to jednak produkt dla każdego, między innymi ze względu na ceny i sposób traktowania tej formy spędzania wolnego czasu przez gracza. Jeśli jesteśmy zainteresowani takim sprzętem pod kątem pro-gamingu lub ważne jest dla nas efektowne stanowisko pracy i zabawy, specjalny fotel może nam się przydać. Jeśli nie, bardziej rozsądnym zakupem może okazać się zwykły fotel czy krzesło biurowe. Spełni ono podobną funkcję, a poniesione koszta powinny być niższe. Nie jest to oczywiście reguła w każdym wypadku, zwłaszcza że segment foteli dla graczy wciąż się jeszcze rozwija.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy sklepowi Centrum Krzeseł – www.centrumkrzesel.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast