Don't Miss
Home » Kultura » Obchody 35-lecia Muzeum Zamek w Dębnie

Obchody 35-lecia Muzeum Zamek w Dębnie

DSC_3906Z okazji 35-lecia działalności Muzeum Zamek w Dębnie odbyła się uroczystość jubileuszowa. Były wspomnienia, gratulacje i koncert muzyki filmowej w wykonaniu zespołu „Symfoniczne Smyczki Brzeskie”. Wieloletni pracownicy muzeum zostali odznaczeni za działalność na rzecz kultury i rozwoju muzealnictwa. Kierownik muzeum, Krystyna Gurgul odebrała medal Polonia Minor z rąk wicemarszałka Romana Ciepieli.

Medal Polonia Minor został przyznany Krystynie Gurgul przez samorząd województwa za wieloletnią pracę dla rozwoju kultury w regionie oraz aktywne działanie na rzecz muzealnictwa. Wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak odznaczył medalem złotym za długoletnią służbę Janusza Bogacza i Antoniego Wróbla oraz medalem srebrnym Martę Kuczyńską.

W ciągu 35 lat istnienia muzeum, zamek w Dębnie był świadkiem wielu ciekawych i niezwykłych zdarzeń. Muzeum zamkowe odwiedziło szereg wyjątkowych i wybitnych osób. Byli wśród nich m.in. artyści, malarze, muzycy, kompozytorzy, poeci, podróżnicy, dyplomaci, ambasadorzy, ministrowie, parlamentarzyści i dziennikarze, tak z kraju jak i z zagranicy.

Od samego początku istnienia muzeum zakładano, iż nie będzie to miejsce wyłącznie ekspozycyjne, muzealne, ale także placówka która podejmie realizację różnych działań na poziomie kultury wysokiej. W unikatowych wnętrzach zamku w Dębnie odbyło się ponad 300 koncertów, niepowtarzalna, gotycka kamieniarka takich wnętrz jak Sala Rycerska i Kaplica stały się scenerią do nakręcenia tu 14 filmów historycznych m. in. Ojciec Królowej, Królowa Bona, Epitafium Barbary Radziwiłłówny, Starościc Wolski, Jagiellonowie, Kanclerz, Żelazną ręką, Dzieje Mistrza Twardowskiego, Młyn i Krzyż a także szereg filmów dokumentalnych i programów edukacyjnych. We wnętrzach zamku realizowano i przedstawiano także spektakle teatralne m. in. Niebezpieczne związki, Warszawianka, Na bosaka, Legenda o pięknej Tarłównie.

Sala Koncertowa zamku jest ciągle miejscem ceremonii ślubów cywilnych, których do tej pory odbyło się już ponad 600. W zamkowych wnętrzach zaprezentowano także 98 wystaw czasowych. Bogata oferta edukacyjno-oświatowa kierowana jest do dzieci i młodzieży szkolnej. Od lat odbywa się z wielkim powodzeniem konkurs „Szopka Dębińska”, widowisko plenerowe – „Pierścień świętej Kingi”, Integracyjne Plenery Malarskie, Dzień Dziecka.

W kalendarium cyklicznych wydarzeń znalazły się takie imprezy jak: Międzynarodowy Turniej Rycerski o Złoty Warkocz Tarłówny z udziałem drużyn rycerskich z Węgier, Czech, Słowacji i Ukrainy, Wieczory z Muzyką Dawną, Przy chlebie, wodzie i soli, od 2000 roku ofertę wzbogacono o Muzealną Noc Świętojańską, kwartalne Spotkania przy Napojach: Wiosenne przy Kawie, Letnie przy Winie, Jesienne przy Herbacie, Zimowe przy Piwie promujące lokalnych twórców jak również dające możliwość zaprezentowania się młodym adeptom sztuki, spotkania te dzięki swojej randze od roku 2010 znalazły się w kalendarium cyklicznych imprez powiatu brzeskiego. Od dwóch lat Muzeum zamek w Dębnie uczestniczy w Międzynarodowej Nocy Muzeów , której tegoroczny przebieg wyemitowała TV Kraków.

Foto- Hajduk

malopolskie.pl

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast