Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Obchody Święta Niepodległości w Gminie Dębno

Obchody Święta Niepodległości w Gminie Dębno

2718-111 listopada to dla Polaków wyjątkowa data. W całym kraju obchodzimy wtedy rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Uroczystości związane z narodowym świętem odbyły się również na terenie naszej gminy. Pod odnowionym niedawno Pomnikiem Niepodległości w Dębnie kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu, w tym Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski.

Pomnik, który znajduje się przy drodze krajowej nr 94, został wybudowany w 1938 roku dla upamiętnienia dwudziestolecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Inicjatorem budowy był ówczesny sekretarz Gminy Zbiorowej w Dębnie, Julian Grochal. W ciągu lat, stan techniczny pomnika uległ znacznemu pogorszeniu. Dlatego tej wiosny podjęte zostały prace konserwatorskie, które udało się zakończyć jeszcze przed tegorocznymi obchodami Święta Niepodległości. Odnowiony pomnik został obłożony płytami z piaskowca, a na przedniej ścianie cokołu wyryto inskrypcję jego powstania. Wykonane zostało także nowe ogrodzenie i chodnik.

Narodowe Święto Niepodległości obchodzono również tradycyjnie  w Łysej Górze. W miejscowym kościele parafialnym odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie mieszkańcy udali się na cmentarz, gdzie odbył się apel ku czci poległych w czasie wojen światowych.

galeria zdjęć<<<

ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast