Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Obywatel Mama sprawdza małopolskie porodówki

Obywatel Mama sprawdza małopolskie porodówki

mamy_prawo_plakat1Stowarzyszenie Obywatel Mama rozpoczęło monitoring małopolskich porodówek. Celem monitoringu jest sprawdzenie, czy w Małopolsce przestrzegane są obowiązujące standardy opieki okołoporodowej.

W ramach monitoringu odpowiednio przeszkolone ankieterki odwiedzą, za zgodą dyrekcji i ordynatorów, każdą z 28 małopolskich placówek (także w Brzesku) i przeprowadzą wywiady z kobietami przebywającymi na oddziałach położniczych. W kilku krakowskich szpitalach przeprowadzono już pierwsze, pilotażowe ankiety. Wypełniło je około 100 kobiet.

– Większość szpitali wyraziła zgodę na monitoring, wstępu odmówiono nam tylko w jednym przypadku. – mówi Justyna Krawczyk, koordynatorka merytoryczna projektu. – Będziemy jednak ponawiać prośby i przekonywać dyrekcję, że realizacja tego projektu leży we wspólnym, społecznym interesie.

Ankiety będzie można wypełnić także podczas spotkania z ankieterką poza szpitalem oraz w internecie – na stronie projektu www.prawomamy.pl. Ankiety mogą wypełnić te kobiety, które urodziły dziecko w okresie od 01.05.2013 do 31.12.2015 na terenie województwa małopolskiego.

Justyna Krawczyk przypomina, że obowiązujące standardy nakładają na personel medyczny m.in.: obowiązek respektowania prawa kobiety do decydowania o zakresie podejmowanych działań i procedur medycznych w trakcie porodu, wybrania miejsca i pozycji porodu, reguluje kwestię nacięcia krocza (tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach) czy zaleca minimum 2-godzinny, nieprzerwany kontakt dziecka z matką “skóra do skóry” zaraz po narodzinach.

Podobny monitoring w województwie mazowieckim przeprowadziła w ubiegłym roku Fundacja “Rodzić po Ludzku”. Wyniki tamtego badania pokazały, że standard nie został w pełni wdrożony w żadnym z monitorowanych szpitali i w rzeczywistości pozostaje on martwym aktem prawnym.

Wyniki małopolskiego monitoringu zostaną udostępnione w postaci raportu i podane do wiadomości publicznej w pierwszym kwartale 2016 r.

W ramach projektu stowarzyszenie umożliwia także bezpłatne konsultacje prawne oraz cykliczne spotkania dla kobiet, które chcą podzielić się swoimi doświadczeniami porodowymi.

Dodatkowe informacje:
+48 796 000 211
mamyprawo@obywatelmama.pl

==

Stowarzyszenie Obywatel Mama

mamy_prawo_plakat

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast