Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Ochotniczo ale profesjonalnie – zakończenie projektu realizowanego przez OSP Górka

Ochotniczo ale profesjonalnie – zakończenie projektu realizowanego przez OSP Górka

Ochotnicza Straż Pożarna w Górce zakończyła realizację projektu „Ochotniczo ale profesjonalnie – szkolenia dla strażaków ochotników”, w który zaangażowanych było 32 członków OSP z gminy Szczurowa. Głównym celem zadania było podniesienie kwalifikacji członków Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Szczurowa prowadzące do zwiększenia skuteczności i sprawności podejmowanych przez nich działań ratowniczych.

W trakcie ośmiu miesięcy realizacji projektu uczestnicy wzięli udział w cyklu szkoleń, które w znaczący sposób wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców.  Odbył się kurs z zakresu udzielania pierwszej pomocy składający się z wykładów i ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem sprzętu medycznego. Celem szkolenia było  przygotowanie strażaków do podejmowania akcji ratujących życie i zdrowie ludzkie, współpracy z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, w szczególności do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w miejscu zdarzenia do momentu przekazania ich służbom medycznym. Kolejnym etapem realizacji projektu były ćwiczenia z orientacji w terenie i przeprowadzania akcji ratowniczo-poszukiwawczych. W trakcie  szkolenia uczestnicy zdobyli praktyczne umiejętności orientacji w terenie, posługiwania się mapą i kompasem, poznali zasady bezpiecznego dowodzenia i współpracy grupy w różnych warunkach i terenie.

W ramach projektu została przeprowadzona akcja honorowego krwiodawstwa. Ponadto, po zakończeniu szkoleń uczestnicy projektu przeprowadzili ćwiczenia gminne w celu podzielenia się z  zdobytą wiedzą i umiejętnościami z innymi strażakami.

Realizacja projektu przyczyniła się do realnej poprawy bezpieczeństwa mieszkańców poprzez podniesienie kwalifikacji strażaków ochotników  i wpłynęła na rozwój współpracy pomiędzy jednostkami OSP. Działania podjęte w projekcie w znaczny sposób wpłynęły na aktywizację młodych ludzi i przyczyniły się do podejmowania samodzielnych inicjatyw na rzecz lokalnej społeczności. Zadanie było realizowane w partnerstwie z Gminą Szczurowa oraz Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku.

Na realizację projektu Ochotnicza Straż Pożarna w Górce otrzymała dotację z Powiatu Brzeskiego w wysokości 5.500 zł. Wkład własny OSP Górka wyniósł 5.600 . Całkowity koszt projektu – 11.100 zł.

Koordynator projektu był Piotr Mikuś.

Zadanie publiczne pn. „Ochotniczo ale profesjonalnie – szkolenia dla strażaków ochotników” było współfinansowane przez Powiat Brzeski.

IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast