Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Opłaty za parkingi do korekty

Opłaty za parkingi do korekty

11801314_1057118204312123_1103642409_oW związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego  z dnia 26 kwietnia 2016r. (Sygn. akt I OSK 3507/15) który ustalił, że nie jest dopuszczalne pobieranie opłat w strefach płatnego parkowania w soboty, Wydział Prawny i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego skierował do wszystkich gmin Województwa małopolskiego pismo informujące, że w związku z tak ustaloną linią orzeczniczą NSA, nie jest możliwe podejmowanie przez gminy uchwał wprowadzających opłaty za parkowanie samochodów w soboty.

W tych przypadkach w których takie uchwały już funkcjonują, zalecona została „refleksja” nad dokonaniem odpowiednich zmian. W praktyce to oznacza, że w wyniku owej „reflekcji” odpowiednie rady Gmin powinny jak najszybciej dostosować treść swoich uchwał do obowiązującego prawa. Takie uchwały w naszym rejonie podjęte już zostały np. w Bochni, czy też niedawno w Wieliczce.

Brzesko najprawdopodobniej również podąży tym śladem ponieważ, prawdę mówiąc, nie ma innego wyjścia. Dla budżetu miast oznacza to ubytek kikudziesięciu tysięcy złotych, ponieważ przez kilkadziesiąt dodatkowych dni w roku opłata nie będzie pobierana, a soboty do godz. 14 (do tej godziny jest pobierana opłata w soboty na podstawie dotychczasowych przepisów) należą do bardzo ruchliwych dni, ponieważ właśnie w ten dzień mieszkańcy nie tylko Brzeska i okolicznych sołectw, ale całego regionu, załatwiają w mieście różne sprawy, których  powodu pracy, nie mogą załatwić w pozostałe dni tygodnia.

W związku z faktem, że pobieranie opłat w soboty jest niezgodne z prawem rangi ustawowej, dyskusyjna pozostaje legalność pobierania opłat na podstawie dotychczasowej uchwały Rady Miejskiej, zanim ta uchwała zostanie zmieniona. Problematyczne są też wszystkie dotychczas wystawione w soboty opłaty dodatkowe  w wysokości 50 zł za brak opłaconego miejsca parkingowego.  Wydaje się, że najsensowniejszym rozwiązaniem będzie umorzenie już wystawionych w soboty opłat dodatkowych.

brzesko.info.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast