Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Opłaty za parkingi do korekty

Opłaty za parkingi do korekty

11801314_1057118204312123_1103642409_oW związku z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego  z dnia 26 kwietnia 2016r. (Sygn. akt I OSK 3507/15) który ustalił, że nie jest dopuszczalne pobieranie opłat w strefach płatnego parkowania w soboty, Wydział Prawny i Nadzoru Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego skierował do wszystkich gmin Województwa małopolskiego pismo informujące, że w związku z tak ustaloną linią orzeczniczą NSA, nie jest możliwe podejmowanie przez gminy uchwał wprowadzających opłaty za parkowanie samochodów w soboty.

W tych przypadkach w których takie uchwały już funkcjonują, zalecona została „refleksja” nad dokonaniem odpowiednich zmian. W praktyce to oznacza, że w wyniku owej „reflekcji” odpowiednie rady Gmin powinny jak najszybciej dostosować treść swoich uchwał do obowiązującego prawa. Takie uchwały w naszym rejonie podjęte już zostały np. w Bochni, czy też niedawno w Wieliczce.

Brzesko najprawdopodobniej również podąży tym śladem ponieważ, prawdę mówiąc, nie ma innego wyjścia. Dla budżetu miast oznacza to ubytek kikudziesięciu tysięcy złotych, ponieważ przez kilkadziesiąt dodatkowych dni w roku opłata nie będzie pobierana, a soboty do godz. 14 (do tej godziny jest pobierana opłata w soboty na podstawie dotychczasowych przepisów) należą do bardzo ruchliwych dni, ponieważ właśnie w ten dzień mieszkańcy nie tylko Brzeska i okolicznych sołectw, ale całego regionu, załatwiają w mieście różne sprawy, których  powodu pracy, nie mogą załatwić w pozostałe dni tygodnia.

W związku z faktem, że pobieranie opłat w soboty jest niezgodne z prawem rangi ustawowej, dyskusyjna pozostaje legalność pobierania opłat na podstawie dotychczasowej uchwały Rady Miejskiej, zanim ta uchwała zostanie zmieniona. Problematyczne są też wszystkie dotychczas wystawione w soboty opłaty dodatkowe  w wysokości 50 zł za brak opłaconego miejsca parkingowego.  Wydaje się, że najsensowniejszym rozwiązaniem będzie umorzenie już wystawionych w soboty opłat dodatkowych.

brzesko.info.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast