Don't Miss
Home » Wiadomości » Oświadczenie w sprawie publikacji Gazety Wyborczej i Wirtualnej Polski

Oświadczenie w sprawie publikacji Gazety Wyborczej i Wirtualnej Polski

12 marca br. w Gazecie Wyborczej został zamieszczony artykuł „Służbowy wyjazd czy blue-taxi”, w którym autor zarzuca policji tuszowanie sprawy kolizji drogowej radiowozu. W podobnym tonie artykuł umieszczono na serwisie internetowym WP.PL pod tytułem „Wypadek z udziałem policyjnego auta. Komendant wracał z imprezy?”, który opiera się m.in. na tej relacji Gazety Wyborczej. Podane są tam fałszywe bądź niepotwierdzone  informacje.

Należy poinformować czytelników, że w opisywanej sprawie prowadzone są, od momentu zaistnienia zdarzenia czynności policyjne i prokuratorskie, a przed ich zakończeniem szczegóły dokonanych ustaleń nie są ujawniane. Wstrzemięźliwość w udzielaniu informacji podczas postępowania nie ma nic wspólnego z rzekomym ukrywaniem czy tuszowaniem sprawy, a tak wydaje się oceniać takie zachowanie autor artykułu.

Niemniej jednak informowano redaktora Gazety Wyborczej o kilku niewątpliwych faktach. Tymczasem po przeczytaniu artykułu wydaje się, że autor postawił tezę na bazie wypowiedzi jakiegoś informatora i swoich przypuszczeniach, nie biorąc pod uwagę oficjalnych wypowiedzi rzeczników policji. Opisując w ten sposób zdarzenie wprowadził czytelnika w błąd. Naturalnym jest więc odniesienie się do zarzutów postawionych w tekstach Gazety Wyborczej i Wirtualnej Polski i przedstawienie stanowiska w tej sprawie.

Gazeta Wyborcza podała: „Bez odpowiedzi pozostaje pytanie, czy w rajdzie i w trakcie wypadku w samochodzie policyjnym uczestniczył komendant z Tarnowa”. Natomiast Wirtualna Polska podała: „Gazeta Wyborcza ustaliła również, że wypadku w samochodzie policyjnym uczestniczył komendant z Tarnowa. Co ciekawe, po incydencie w Okocimiu komendant Mariusz Dymura poszedł na urlop.”

Informujemy, że nieprawdą jest by komendant tarnowskiej policji brał udział w w kolizji radiowozu – to fałszywe doniesienie. W wypowiedziach do mediów przekazywaliśmy oświadczenia w tej sprawie.

Zdarzenie drogowe miało miejsce 26 stycznia 2018 roku w miejscowości Okocim na drodze krajowej nr 75. Z wstępnych ustaleń dokonanych na miejscu zdarzenia wynika, że policjant jechał w kierunku Brzeska. Nagle na pas ruchu, którym się poruszał, zjechał jadący z przeciwka volkswagen passat. Doszło do zderzenia pojazdów. Wstępnie ustalono, że kierowca cywilnego volkswagena (mieszkaniec województwa świętokrzyskiego) najprawdopodobniej zasnął za kierownicą. W zdarzeniu brali udział tylko kierowcy – w żadnym z pojazdów nie było pasażerów. Kierowcą policyjnego pojazdu był funkcjonariusz Wydziału Prewencji KMP w Tarnowie.

Nieprawdą jest również, aby bezpośrednio po zdarzeniu komendant Dymura poszedł na urlop. Jak autor tekstu zaznaczył zdarzenie miało miejsce w nocy z 26/27 stycznia 2018 roku. W tym czasie Komendant przez cały czas pełnił swoje obowiązki, co łatwo potwiedzić, sprawdzając informacje na stronie tarnowskiej Policji. Tak więc także w tej sprawie redaktor nie zweryfikował tak prostej do sprawdzenia informacji.

Nieprawdą jest również by kierowcą biorącym udział w kolizji był „pan Stanisław – emeryt z Brzeska.” Niezrozumiały jest fakt podważania prawdziwości informacji przekazanych przez rzecznika brzeskiej policji w tym względzie i wiązania z kolizją przypadkowej osoby. Brak należytej staranności dziennikarskiej spowodował, że zasłyszane informacje całkowicie rozminęły się z prawdą, a frustracja niezwiązanego ze sprawą pacjenta szpitala w Brzesku jest w tym wypadku jak najbardziej uzasadniona.

Podawanie fałszywych rewelacji z nieznanych źródeł w przedmiotowych artykułach powoduje dezinformację i wprowadza w błąd czytelnika. 

malopolska.policja.gov.pl

3 komentarze

  1. Towarzysze z wybiórczej jak zwykle łżą jak psy
    Media z Ringer Axel Springer – kłamstwa całą dobe

  2. WYBORCZA i wszystko jasne

  3. Jerzy Wojakiewicz

    Jerzy – Do clinta i Grzegorza: skoro twierdzicie, że “wybiórcza” łże, to dlaczego komenda lub komendant nie wniosą w tej sprawie sądowego pozwu. Myślę jednak, że coś w tym jest, skoro komendant wojewódzki zarządził w tej sprawie wewnętrzne śledztwo. Patrz: https://krakow.onet.pl/tarnow-komendant-dymura-ma-problem-uzywal-policyjnego-samochodu-w-prywatnych-celach/gbb4wey
    Za nim zacznie się wydawać opinie – zwłaszcza tak kategoryczne – w jakiejkolwiek sprawie, warto może dogłębnie poznać zagadnienie. No chyba, że piszecie na polecenie Pani rzecznik prasowej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast