Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Otwarcie dworca PKP w Brzesku – zdjęcia

Otwarcie dworca PKP w Brzesku – zdjęcia

Winda, monitoring i baterie słoneczne – to tylko część nowości na dworcu kolejowym Brzesko-Okocim. Gruntownie odnowiony budynek jest już czynny dla pasażerów.

1 sierpnia 2012 roku o godz. 12.30 uroczyście otwarto po ponad 1,5  rocznym remoncie brzeski dworzec PKP.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele PKP, wykonawcy z firmy Ład-Bud, a także Poseł na Sejm RP Edward Czesak, Marszałek Województwa Małopolskiego Roman Ciepiela oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych. Wśród nich obecni byli m.in.  v-ce starosta Ryszard Ożóg, burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, wójt Dębna Grzegorz Brach, wójt Iwkowej – Bogusław Kamiński, wójt Szczurowej – Marian Zalewski, a także radni powiatowi i miejscy, sołtysi i przewodniczący osiedli.

Dworzec poświęcił ksiądz prałat Władysław Pasiut, kustosz Sanktuarium Św. Stanisława w Szczepanowie.  Z kolei przedszkolaki zadbały o program artystyczny.

To, co jako pierwsze dostrzegą mieszkańcy miasta i podróżni to nowa elewacja, wymieniony dach, drzwi i okna. Nowością w budynku jest winda osobowa. Na dachu zainstalowano baterie słoneczne, dzięki którym pozyskana zostanie energia do podgrzewania wody. Obiekt został wyposażony w system monitoringu wizyjnego, który pozwoli na nadzorowanie pomieszczeń dworca, parkingu oraz okolic stacji, co zwiększy bezpieczeństwo podróżnych.

Dworzec kolejowy w Brzesku zyskał nową przestrzeń związaną z obsługą podróżnych. Jest bardziej przyjazna i funkcjonalna. Obiekt dostosowany został do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się. Przebudowano pomieszczenia ogólnodostępne, takie jak hol kasowy czy poczekalnia. Przygotowano także pomieszczenie dla matki z dzieckiem. Dla osób niedowidzących zostały zamontowane specjalne płytki kierunkowe, które ułatwią korzystanie z dworca.

Przy budynku powstał parking na 29 miejsc. Zostały również wyznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych. W odnowionym budynku część pomieszczeń zostanie zagospodarowana przez Urząd Miasta w Brzesku. Na piętrze natomiast ma powstać przychodnia lekarska.

Prace budowlane rozpoczęły się w lipcu 2010 roku i trwały blisko dwa lata. Przebudowa została wykonana przez Przedsiębiorstwo Inżynieryjno–Budowlane Ład-Bud z Tarnowa, wg projektu przygotowanego przez Zespół Projektowy AMD z Jaworzna. Nadzór inwestorski prowadziła firma GRI Generalny Realizator Procesu Inwestycyjnego z Krakowa. Wartość inwestycji wyniosła ok 3,7 mln złotych. Prace zostały sfinansowane ze środków budżetu państwa i własnych PKP SA.


Galeria zdjęć odnowionego dworca <==

IB/PKP

Foto-Olczak

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast