Don't Miss
Home » Wiadomości » „Pamiętamy! – Sterkowiec 1914-2014”

„Pamiętamy! – Sterkowiec 1914-2014”

cmkol2W listopadzie 2014 roku mija dokładnie 100 lat od momentu gdy „rosyjski walec parowy” przetoczył się przez Galicję i po ciężkich walkach zatrzymał się na przedpolach Krakowa. Sterkowiec jest jedną z wielu miejscowości w Zachodniej Galicji, gdzie trwały zacięte zmagania, których materialnym śladem jest cmentarz wojenny nr 279-Dziekanów.

By uczcić pamięć tamtych wydarzeń mieszkańcy Sterkowca zaangażowali się w przygotowanie projektu batalistyczno-edukacyjnego, który pozwoli upamiętnić tamte wydarzenia oraz przede wszystkim oddać hołd żołnierzom walczących stron.

Uroczystości odbędą się w dniach od 21 do 23 listopada 2014 r.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.1914.sterkowiec.pl

Projekt otrzymał wsparcie w konkursie grantowym: Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Małopolska Lokalnie, którego operatorem w powiecie brzeskim jest Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS z Myślenic. W samą zaś realizację projektu od strony organizacyjnej i finansowej zaangażowały się m.in. Szkoła Podstawowa w Sterkowcu, organizacje i grupy nieformalne oraz przedsiębiorcy z terenu Sterkowca.

Plan wydarzeń
– 21 listopada – piątek. godz. 15.00 do 21.00 – Dom Kultury w Sterkowcu 
Turniej planszowych gier strategicznych zrealizowany przez członków stowarzyszenia GRH 13. Pułk Piechoty „Krakowskie Dzieci”. Turniej w formie całodziennej, połączony z warsztatami pozwalającymi na zapoznanie się z grami planszowymi opartymi na historii I Wojny Światowej. Wstęp wolny.

– 22 listopada – sobota
godz. 11.00 do 12.30 – Cmentarz wojenny nr 279- Dziekanów-Sterkowiec
Msza św. na cmentarzu wojennym nr 279 w Sterkowcu z udziałem pocztów sztandarowych, mieszkańców, i przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych.

Zaplanowano również Apel Poległych.

godz. 14.00 do 15.00 – Stadion sportowy w Sterkowcu (ul. Galicyjska) 
Impreza rekonstrukcyjna – widowisko batalistyczne w plenerze. Widowisko będzie obejmowało m.in. potyczkę wojsk rosyjskich i austro-węgierskich.
Rekonstrukcje będą prowadzić pasjonaci historii w strojach i z uzbrojeniem z epoki. Po bitwie zwiedzanie dioram: szpitala polowego, poczty polowej, elementy musztry wojsk austriackich, itp.
Na widzów czeka na rozgrzewkę gorąca herbata i bigos.
Wstęp wolny.

– 23 listopada – niedziela. godz. 17.00 do 20.00 – Dom Kultury w Sterkowcu
Prelekcja naukowa nt historii walk oraz losów mieszkańców Sterkowca w okresie I Wojny światowej połączona z wystawa pamiątek z okresu I wojny Światowej. Prowadzi Wacław Szczepanik – historyk z Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wydarzenie towarzyszące – program artystyczny przygotowany przez uczniów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Sterkowcu.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.

==
sterkowiec.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast