Don't Miss
Home » Region » Piękne Święto Batalionu

Piękne Święto Batalionu

To był obfity w wydarzenia dzień w sobotę 6 października swoje święto obchodził w Bochni rzeszowski 21 Batalion Logistyczny, wchodzący w skład 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Batalion przejął tradycje bojowe 2 pułku strzelców podhalańskich, który został utworzony właśnie w Bochni równo 100 lat temu, w październiku 1918 r. Twórca pułku – mjr Jerzy Dobrodzicki – został patronem rzeszowskich logistyków w mundurach.

Święto rozpoczęło się od uroczystej mszy św. w Bazylice św. Mikołaja, współkoncelebrowanej m.in. przez proboszcza parafii garnizonowej w Ręszowie – ks. Władysława Kozickiego – który wygłosił piękną homilię.

Po nabożeństwie dwustu podhalańczyków w strojach paradnych, w towarzystwie zaproszonych gości, mieszkańców Bochni oraz orkiestry dętej kopalni Soli Bochnia, przeszło pod pomnik „Poległym za Wolność 1914-20”, gdzie został odczyt5any uroczysty apel pamięci oraz złożony wieniec od wojska i władz samorządowych miasta i powiatu.

Następnie żołnierze w szyku zwartym przeszli ulicami miasta na Stadion Miejski. Tam odbyła się prezentacja pododdziałów batalionu, wręczono nagrody wyróżniającym się oficerom i żołnierzom, a także uhonorowane osoby, które wniosły szczególny wkład w przygotowanie święta. Całość zakończyła się defiladą przed trybuną honorową, na której znajdowali się m.in. starosta Ludwik Węgrzyn, przewodnicząca Rady Powiatu Bernadetta Gąsiorek, wicestarosta Józef Mroczek i sekretarz powiatu Anna Wojakiewicz.

Jednakże crème de la crème święta okazał się piknik wojskowy w Parku Uzbornia, na który ściągnęły prawdziwe tłumy mieszkańców miasta i powiatu. Czego tam nie było – pojazdy pancerne – gąsienicowe i kołowe, sprzęt wojskowy, używany w brygadzie, pokaz musztry paradnej, koncerty i występy, gry i zabawy dla najmłodszych, no i przepyszna wojskowa grochówka, serwowana z niemniej pysznym chlebem z wojskowej piekarni. Najwięcej używania miały dzieci, obsiadające pancerze czołgów, myszkujące w ich zakamarkach, ale i niejeden dorosły skorzystał z okazji, by zanurkować w czeluściach rosomaka czy popularnego „bewupa”.
Gdy wieczorem ostatni pojazd wracał do swej macierzystej jednostki, żegnany przez gęsty tłumek gapiów, z niejednej piersi wyrwało się westchnienie „szkoda, że wojsko nie zostanie na stałe w Bochni…”

Współorganizatorami wydarzenia był 21 Batalion Logistyczny, Starostwo Powiatowe w Bochni i Urząd Miasta Bochnia.

Galeria zdjęć <<<

sp

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast