Nie przegap
Strona główna » Sport » Pierwsze sukcesy młodych szachistów z Borzęcina

Pierwsze sukcesy młodych szachistów z Borzęcina

Od ponad dwóch lat przy Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie, odbywają się stałe zajęcia szachowe na które uczęszczają dzieci w wieku od 5 do 14 lat. Zajęcia cieszą się sporym zainteresowaniem. Są ciekawą formą na spędzanie wolnego czasu i alternatywą dla komputerów, telewizji i telefonów, które bardzo pochłaniają czas naszych pociech.

Od czasu powstania koła szachowego w naszych cotygodniowych spotkaniach wzięło udział ponad trzydzieścioro dzieci, z czego stałą grupę stanowi około 15 osób regularnie biorących udział w zajęciach i turniejach. W zdecydowanej większości są to początkujący lub w ogóle nie potrafiący grać młodzi ludzie. Po upływie tych dwóch lat można powiedzieć, że nie jest to stracony czas. Widać postępy w zdobywaniu umiejętności i zgłębianiu tajników królewskiej gry. Można nawet mówić o pierwszych sukcesach – zdecydowana większość zawodników zaczyna regularnie brać udział w turniejach szachowych regionu tarnowskiego a nawet Małopolski, gdzie mogą konfrontować swoje umiejętności z rówieśnikami.

Warto wspomnieć o ostatnich turniejach w których uczestniczyli nasi reprezentanci. Pierwszy z nich odbył się w czasie minionych ferii w Gminnym Ośrodku Kultury w Borzęcinie. Był to turniej dla juniorów do 18 lat, a na starcie zawodów stanęło wielu szachistów z regionu tarnowskiego i nie tylko. Sekcje GOK-u reprezentowało 11 dzieci. Wielu z nich zdobyło swoje pierwsze turniejowe punkty, a niektórzy uplasowali się w połowie tabeli.

Kolejnym turniejem były zawody w Sierczy, w których uczestniczyło dwoje naszych reprezentantów, 7-letnia Aleksandra oraz 8-letni Dominik. Turniej był także okazją do zdobycia kategorii szachowej. Ta sztuka udała się Dominikowi – jest to jego pierwsza kategoria, ale z pewnością nie ostatnia.

Następnymi zawodami w jakich wzięli udział młodzi szachiści z Borzęcina był rozegrany 10 marca prestiżowy turniej pn. XV Mistrzostwa Krakowskiego Klubu Szachistów. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodszych i starszych szachistów. Świadczy o tym fakt, iż listy startowe były już zamknięte na kilka dni przed rozpoczęciem turnieju. Uczestniczyło w nim ponad 200 szachistów. Zawody cieszą się tak dużym zainteresowaniem ze względu na możliwość zdobycia cennych nagród i kategorii szachowych. Turniej został podzielony na sześć grup, stosownie do wieku i posiadanej kategorii szachowej. Gminę Borzęcin reprezentowało 7-osobowa grupa: Mikołaj Derleta, Patryk Siudut, Wiktor Dębiński, Julia Dębińska, Aleksandra Legutko, Karolina Leśniak i Natalia Majka. Młodzi szachiści swój występ mogą zaliczyć w stu procentach do udanych. Aż pięciu z nich zdobyło swoje pierwsze kategorie (V), a wszyscy dodatkowo jakże cenne doświadczenie turniejowe. Zawody były także okazją do nawiązania nowych znajomości wśród rówieśników z innych klubów Małopolski. Gratuluję udanych występów i życzę dalszych sukcesów w kolejnych zawodach!

Informujemy, że do grupy szachowej można dołączyć na każdych zajęciach, zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcieliby nauczyć się gry w szachy lub pogłębić dotychczasowe umiejętności. Zajęcia szachowe odbywają się w każdy poniedziałek o godz. 18. Przyjdź! Spróbuj! Warto!

Mariusz Urbański, instruktor

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast