Don't Miss
Home » Wiadomości » Piknik z czołgiem / zdjęcia

Piknik z czołgiem / zdjęcia

DSC_4124Słoneczna pogoda, ale przede wszystkim ciekawość tego co miało rozegrać się na dawnym Placu Targowym w Brzesku w niedzielne popołudnie 28 lipca przyciągnęła w to miejsce setki, a może nawet ponad tysiąc mieszkańców Brzeska i okolicznych miejscowości.

O godz. 14.00 odbyła się dynamiczna prezentacja czołgu T-72 oraz spotkanie z żołnierzami I batalionu czołgów z Żurawicy. Wojsko Polskie posiada 128 leopardów, 580 nie najnowszych już czołgów T 72 i 232 czołgów PT 91 Twardy (to rozwojowa wersja T-72 opracowana przez polski przemysł zbrojeniowy).

Czołg T-72 został przyjęty do uzbrojenia Wojska Polskiego w 1978 roku. Jego załogę stanowi 3 żołnierzy. Podstawowym uzbrojeniem czołgu T-72 jest 125 mm armata gładkolufowa  z automatem ładowania. Strzela pociskami odłamkowo-burzącym, kumulacyjnym i przeciwpancernym-podkalibrowym. Jako uzbrojenie dodatkowe znajduje się 7,62 mm sprzężony karabin maszynowy PKT i 12,7 mm przeciwlotniczy karabin maszynowy WKM DSzK.

Pomimo nieco klaustrofobicznej przestrzeni czołgu – podczas pokazu w jego wnętrzu zmieściło się aż 12 żołnierzy (standardowo załoga to 3 osoby).

Niejako przy okazji do późnych godzin popołudniowych kolekcjonerzy mogli również myszkować na stoiskach ze starzyzną i bibelotami rozstawionych w cieniu lawety i czołgu.

– To taka nietypowa lekcja wychowania obronnego. Szczególnie dla młodszego pokolenia – komentowali mieszkańcy, którym udało się zasiąść w czołgowej wieżyczce. Z kolei żołnierze chętnie udzielali odpowiedzi na pytania nurtujące oglądających sprzęt.

Od momentu uzawodowienia armii oraz likwidacji większości jednostek wojskowych – tego typu imprezy to jedyna okazja na kontakt z wojskiem i bronią.

Z kolei na Placu Kazimierza Wielkiego równolegle odbywały się zawody strzeleckie „O Orle Pióro d-cy I batalionu czołgów ppłk. Rafała Kowalika”, a po południu na scenie swoje umiejętności wokalne zaprezentowały dziewczyny (żołnierki?) z zespołu „BiesBand” z 5 batalionu Strzelców Podhalańskich. Dziewczyny okazały się także bardzo utalentowanymi tancerkami. Zaskakiwały nie tylko kontrastową zmianą repertuaru, ale i coraz to innymi, barwnymi strojami.


Wiele osób zadawało sobie pytanie – za czyją przyczyną żołnierze z 1 Batalionu czołgów zagościli do Brzeska? W tym miejscu warto przybliżyć historię płk Józefa Koczwary – patrona 1 batalionowi czołgów z Żurawicy. Od 2011 partnerskie kontakty pomiędzy Gminą Brzeską a jednostką w Żurawicy są intensywnie rozwijane.

Płk Józef KOCZWARA – urodził się 16 marca 1889 r. w Mokrzyskach koło Brzeska. W młodości członek organizacji niepodległościowych. Jako żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego brał udział we wszystkich działaniach bojowych legionów. Z chwilą odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r., wrócił pod polskie sztandary i natychmiast wstąpił do 11 Pułku Ułanów Legionowych. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, podczas której został ciężko ranny. Za męstwo otrzymał Order Virtuti Militari V klasy i Krzyż Walecznych. W 1919r. ukończył Oficerską Szkołę Jazdy w Warszawie, po czym w latach 1919 – 1931 pełnił obowiązki w różnych pododdziałach kawalerii armii II RP. 8 lipca 1931r. Józef Koczwara objął dowództwo 2 Pułku Pancernego (przemianowanego później na 2 Batalion Czołgów i Samochodów Pancernych) w Żurawicy, którym dowodził do 7 czerwca 1934r.  W maju 1936r. został pułkownikiem i dowódcą Broni Pancernych; od 1 maja 1937r. do wybuchu wojny dowodził 1 Grupą Pancerną. Wziął czynny udział w wojnie obronnej 1939 roku jako dowódca Broni Pancernych odwodowej Armii „Prusy”. Po rozbiciu Armii „ Prusy” w rejonie Piotrkowa Trybunalskiego i Tomaszowa Mazowieckiego oraz Iłży, płk Koczwara wraz z innymi żołnierzami z rozbitych jednostek, przedostał się na Węgry, gdzie 19 września został internowany w miejscowości Eger. Po ucieczce z internowania w lipcu 1941 roku powrócił do okupowanej Warszawy, gdzie włączył się w nurt pracy konspiracyjnej. Od sierpnia 1941 r. pełnił funkcję inspektora Komendy Głównej ZWZ-AK, a od 2 września 1943r., po aresztowaniu ppłk Władysława Galicy, został Inspektorem Głównym Wojskowej Służby Ochrony Powstania w Komendzie Głównej AK, pod pseudonimem „Zbigniew”. Po upadku Powstania Warszawskiego dostał się do niewoli niemieckiej, przebywając kolejno w obozie Lamsdorf (Łambinowice), a od października 1944 r. w Oflagu Waldenberg II (Dobiegniew), z którego został zwolniony w styczniu 1945 r. W 1958 r. przeszedł na emeryturę. Zmarł 6 lutego 1978 r., pochowany został na cmentarzu w Szczepanowie.

20 czerwca 2011 Minister Obrony Narodowej nadał imię płk. Józefa Koczwary 1 batalionowi czołgów z Żurawicy. Natomiast 24 września 2011 w Mokrzyskach odbyła się ceremonia nadania imienia.

IB/wikipedia

Foto-Maciej Mazur

Foto-Hajduk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast