Nie przegap
Strona główna » Kultura » “Pociąg Zbawienia”

“Pociąg Zbawienia”

IMG_8100_800x53324 stycznia, o godz. 18.00 ze stacji początkowej w Borzęcinie odjechał “Pociąg Zbawienia”z blisko 200 pasażerami. Było to możliwe dzięki sztuce, przygotowanej przez młodzież Grupy Apostolskiej oraz uczniów Zespołu Szkół w Borzęcinie przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury. Reżyserami przedstawienia byli nauczyciele: Joanna Bodzioch, Beata Staśko i ks. Rafał Zielonka. Efekty świetlne oraz nagłośnienie spektaklu zapewniła firma Technical Support Sebastiana Szafrańskiego.

W rolę bezdomnych, nocujących na 3 peronie stacji PKP wcielili się Mateusz Maklas i Bartłomiej Staśko. Samotni, niekochani mężczyźni stają się świadkami niezwykłych wydarzeń, będących następstwem pomyłki, która zachodzi w niebie. Mianowicie aniołowie (Kamil Pilarski, Jacek Kózka, Kamil Siudut i Przemysław Klich) zbyt późno odczytują wiadomość od Boga o przyjściu Zbawiciela na świat i w pośpiechu zsyłają biblijnych bohaterów Bożego Narodzenia do czasów współczesnych.

Po zapowiedzi pociągu z Nazaretu na peronie pojawiają się Maryja (Dominika Banaś) i Józef (Mikołaj Rogóż), którzy poszukują miejsca na narodziny dziecka w miejscowym szpitalu, hotelu, domu zamożnej rodziny, mieszkaniu alkoholików, a wreszcie ubogiej wdowy (Karolina Kubala) z córką (Anna Pudełko). Kolejne zapowiedzi z Betlejem i Persji sprowadzają pasterzy (Kamil Siudut, Dawid Siudut), Heroda (Grzegorz Fasula), jego służącą Klarę (Anna Sworniowska), sługę Hetmana (Mateusz Ciochoń), Diabła (Sebastian Zając), a także Trzech Króli (Szymon Szafrański, Piotr Kobyłecki i Jakub Małek).

Po odmowie przyjęcia Świętej Rodziny przez pielęgniarkę (Anna Sworniowska), właścicielkę hotelu (Maria Sworniowska), bogatego pana (Marcin Nowiński) oraz pijących alkohol (Kamil Pilarski, Iwona Chmura), Maryja i Józef są rozczarowani obojętnością współczesnych ludzi. Sami mając niewiele, dzielą się ostatnim posiłkiem z głodną staruszką (Zuzanna Wójcik). Przedstawienie kończy scena w kościele, gdzie wszyscy bohaterowie spotykają się na pasterce i oddają pokłon Chrystusowi, obiecując poprawę swego życia. Poszczególne akty przeplatane były pastorałkami w wykonaniu Pauliny Chudyby i Justyny Dudy.

Spektakl nawiązywał swoją treścią do obchodzonego obecnie w Kościele katolickim – Roku Miłosierdzia. Papież Franciszek ustanawiając ten Rok mówił: “Potrzeba dziś miłosierdzia i istotne jest, aby wierni świeccy żyli nim i zanieśli je do różnych sfer społecznych… ” Sztuka zachęcała do realizacji tego przesłania przez wypełnianie uczynków miłosierdzia. Niech staropolskie przysłowie: „Gość w domu, Bóg w domu” przypomni nam, aby obcego człowieka przyjąć do swojego domu z szacunkiem, niezależnie od tego skąd pochodzi, jakiego jest wyznania lub jakie ma poglądy tak, jak samego Boga.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Dyrektora GOK-u pana Piotra Kani za udostępnienie sali, sprzętu i wsparcie finansowe, ks. Daniela Świątka za wypożyczenie mikroportów i miksera, pana Stanisława Klisiewicza za pożyczenie środka transportu, Magdaleny Serwa za uwiecznienie sztuki na fotografiach, a także aktorów i ich rodziców za chętne uczestniczenie w próbach i poświęcenie czasu wolnego.

Szczególne słowa wdzięczności należą się panom Sebastianowi Szafrańskiemu i Piotrowi Stochowi za wiele godzin spędzonych na przygotowaniu oświetlenia i nagłośnienia występu.

 —

Organizatorzy

Foto. Magdalena Serwa

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast