Nie przegap
Strona główna » Kultura » Podsumowanie Baszta Jazz Festiwal

Podsumowanie Baszta Jazz Festiwal

Baszta Jazz Festiwal to wyjątkowy festiwal jazu tradycyjnego, a o owej wyjątkowości decyduje miejsce i klimat. Czchowski festiwal – począwszy od pierwszej edycji – zyskał sobie wielu zwolenników, nic więc dziwnego, że i w tym roku impreza upłynęła pod znakiem doskonałej muzyki, wspaniałej atmosfery i świetnego humoru.

Koncerty na tegorocznym BJF odbywały się w trzech punktach: na Rynku w Czchowie – gdzie odbyły się najważniejsze koncerty oraz “Parada Noowoorleańska”, w Cafe Oranżeria (Hotel Łaziska), oraz pierwszy raz w historii festiwalu w Zajeździe Zagłoba w Jurkowie.

Impreza rozpoczęła się 8 lipca w piątkowy wieczór w Cafe Oranżeria na Łaziskach. Jako pierwsi do wspólnej zabawy i muzykowania zaprosili miłośników jazzu członkowie grypy DixXband. Jest to jeden z najpopularniejszych i najaktywniejszych litewskich dix-bandów. Po nich wystąpił tarnowski zespół jazzu tradycyjnego – Blues Fellows a na zakończenie scenę opanował Regtime Banjo Band – również z Tarnowa. Po wszystkich udanych występach rozpoczął się wspólny jam session, jako podsumowanie odbytych w tym dniu koncertów.

Sobota 9 lipca była pierwszym oficjalnym dniem festiwalu. Swoją obecnością imprezę uświetnił Członek Zarządu Województwa Małopolskiego – Pan Stanisław Sorys. O 17:00 rozpoczęło się przesłuchanie konkursowe młodych talentów, którzy walczyli o “Złotą Basztę”. Po burzliwej naradzie Jury przyznało I miejsce – Sławomirowi Pezda, II – Mateuszowi Śliwa a III – Bartłomiejowi Kalickiemu

Nagrodą dodatkową była wspaniała HULAJNOGA!. Następnie przywitano miłych gości, po czym na scenie ponownie za królował jazz. Publiczność w przyjemny nastrój wprowadziła tarnowska, znana i lubiana Leliwa Jazz Band. Był to dobry wstęp i podkład dla tradycyjnej “Parady Nowoorleańskiej”, podczas której z muzyką jazzową na ustach wszyscy w szampańskich humorach kroczyli wokół czchowskiego rynku. Parada ta jest inicjatywą pani Teresy Horzymek i stanowi miły i kolorowy akcent festiwalu.
Po paradzie przyszedł czas na dozę powagi, gdyż rozpoczęła się zaplanowana na ten dzień aukcja na rzecz chorych dzieci. Zostało wystawione wiele dzieł hojnych darczyńców, a kwota zebrana z aukcji, przeznaczona będzie w całości na pomoc dla małym pacjentów. Podczas aukcji w tle w dalszym ciągu rozbrzmiewał jazz…
O 20:30 na scenę wkroczył Big Band Małopolski – zespół młodych i ambitnych muzyków z miejscowości Przytkowice. Chłopaki rozruszali przybyłych i wprawili ich w świetny nastrój.

Punktem kulminacyjnym XII Baszta Jazz Festiwal był występ amerykańskiej piosenkarki – Melvy Houston. Współtowarzyszyli jej – doskonale wszystkim znany i lubiany zespół z Jackiem Mazurem na czele – Jazz Band Ball Orchestra, oraz klarnecista Tadeusz “Teddy” Petrow. Koncert był strzałem w dziesiątkę! Porywający, magiczny – uczta dla ducha i ciała.
Zaraz po JBBO przybyłych na XII BJF rozgrzał do białości występ zespołu Boogie Boys a po nim DixXband. Jak się można było spodziewać oba występy były rewelacyjne i jedyne w swoim rodzaju. Sobotnia zabawa skończyła się grubo po północy.

W niedzielę 10 lipca organizatorzy zapraszali na “Poranek Jazzowy” w Hotelu Łaziska. Przed południem grupa Blues Fellows zaserwowała najmłodszym wielbicielom jazzu porcję wspaniałej muzyki i zabawy. Potem na Łaziskach rozbrzmiała muzyka zespołu Boba Jazz Band, której nuty niosły się szerokim echem po wodach Dunajca, docierając do najdalszych zakątków Czchowa. Dla tych, którzy chcieli ponownie spokojnie posłuchać DixXband, okazja pojawiła się właśnie na “Poranku Jazzowym”. Po “Poranku” i poobiedniej sjeście przyszedł czas na “Wieczorek”. W Jurkowie w zajeździe Zagłoba odbył się “Wieczorek Jazzowy u Onufrego Zagłoby”. Piękna pogoda dopisywała przez cały dzień, więc całe rodziny tłumnie przybyły na plac w Jurkowie. Koncert rozpoczął zespół młodziutkich artystów z Metro Jazz Band, a który od razu przypadł do gustu publiczności. W niepowtarzalną atmosferę, udzielającą się wszystkim już od pierwszych taktów, były występy Old Boys Band a potem Sexpasja. Obie grupy wytworzyły niepowtarzalny klimat.

XII Baszta Jazz Festiwal – jak poprzednie edycje – okazała się sukcesem i zasłużył na miano jednego z najciekawszych i najpiękniejszych spotkań miłośników muzyki jazzowej.

Biuro Promocji UM w Czchowie

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast