Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Poetyckie żniwa w Borzęcinie

Poetyckie żniwa w Borzęcinie

Dwunasta edycja Regionalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Józefa Barana odbyła się pod hasłem: „Poezja jest dla mnie odlewem branym z duszy”. Do Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie, rodzimej miejscowości poety, przyjechało 80 uczniów z 43 szkół regionu, z powiatów: tarnowskiego, brzeskiego, bocheńskiego, nowosądeckiego, wielickiego i proszowickiego, którzy konkurowali w 3 kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa, szkoła gimnazjalna oraz szkoła ponadgimnazjalna. Oceniające młodych recytatorów jury konkursowe było pod wrażeniem wysokiego poziomu konkursu. – Muszę przyznać, że opiekunowie dzieci i młodzieży wykonali znakomitą pracę – komentował Marek Karwala znawca literatury polskiej, publicysta, od kilkunastu lat juror w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego, przewodniczący jury konkursowego w Borzęcinie. – Na pewno dokonali z uczniami analiz i interpretacji tekstu. Widać było, że każdy z uczestników świetnie wiersz rozumiał, oprócz tego wykazali się bardzo dobrą dykcją i mową ciała.
Bardzo dobre przygotowanie uczniów chwalił także sam poeta, Józef Baran. – Dla mnie była to jedna z najlepszy edycji konkursu w Borzęcinie, który przecież co roku stoi na wysokim poziomie. Dziękuję za liczny udział, gratuluję wszystkim wyróżnionym, a przede wszystkim zwycięzcom. Byli dziś fantastyczni – komentował.

Borzęcin. XII regionalny konkurs recytatorski poezji Józefa Ba…

Borzęcin. XII regionalny konkurs recytatorski poezji Józefa Barana.

Opublikowany przez Informator Brzeski na 11 grudnia 2017

Uczniów oceniało jury w składzie: Marek Karwala – profesor Uniwersytetu Pedagogicznego, Józef Baran – poeta, Tadeusz Trytek – zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie, Kinga Białek – dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borzęcinie Górnym oraz Elżbieta Kowal – wychowawczyni szkolna poety.

W kategorii szkoła podstawowa najlepiej zaprezentowała się Maria Jurek ze Szkoły Podstawowej w Sterkowcu, drugie miejsce zajął Jakub Śledź ze Szkoły Podstawowej im. Jacka Malczewskiego w Faściszowej, III miejsce otrzymał Wiktor Chrapusta ze Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Łętowicach. Na wyróżnienie zasłużyli: Arkadiusz Cebula z Publicznej Szkoły Podstawowej w Strzelcach Wielkich, Gabriela Wierzba ze Szkoły Podstawowej nr 17 im. E. Kwiatkowskiego w Tarnowie, Sławomir Stoch z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Górnym.

Wśród gimnazjalistów I miejsce przypadło Zofii Olender z Niepublicznego Gimnazjum w Ostrowie, II miejsce zajęła Anna Szczecina z Publicznej Szkoły Podstawowej w Porąbce Uszewskiej, III miejsce zdobyła Gabriela Golec ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Joninach. Wyróżnienie przyznano: Patrycji Stefanik z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Rzezawie, Magdalenie Płachno z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Dolnym oraz Witoldowi Gofronowi z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borzęcinie Górnym.

Nagrody wręczono również najlepiej recytującym uczniom ze szkół ponadgimnazjalnych. Pierwsze miejsce zdobyła Agnieszka Szczecina z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Piłsudskiego w Zakliczynie. Druga była Patrycja Giza z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku, natomiast trzecia – Patrycja Piasecka z I Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Poeta nie musi mieć armat, policji ani wojska, żeby zdobyć przynajmniej na chwile posłuch… Dwunasty konkurs recytatorski mojej poezji w Borzęcinie zgromadził armijkę dzieci i uczniów z ponad czterdziestu szkół województwa małopolskiego. Dziękuję przygotowującym go Piotrowi Kani i wszystkim pracownikom ośrodka kultury oraz Agnieszce Kwaśniak-Wiśniewskiej – polonistce miejscowej szkoły podstawowej. Cieszy mnie, że wiersze dają najrozmaitsze możliwości dla recytatorów włącznie z inscenizowaniem miniaturek teatralnych. Co ciekawe, duża ilość rezolutnych chłopców ze znakomitymi warunkami głosowymi, a wcześniej zdecydowanie przeważały dziewczyny. Nie mają żadnej tremy zachowują się na scenie, jak prawdziwi aktorzy – komentował z zachwytem Józef Baran.

Warto przypomnieć, że jest to wyjątkowy rok dla pochodzącego z Borzęcina poety Józefa Barana, który właśnie w 2017 roku świętuje jubileusz 50 lat pracy twórczej oraz 70. urodziny – informuje Piotr Kania, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borzęcinie. – Z tej to okazji niespełna 2 tygodnie temu organizowaliśmy benefis pn. „Borzęcaki i Krakowiaki Józefa Barana” – widowisko poetycko-muzyczne, podczas którego wystąpili znakomici artyści i aktorzy: Anna Dymna, Beata Paluch, Elżbieta Adamiak, Jerzy Trela, Jakub Pawlak i Andrzej Słabiak. Od wielu lat wiersze poety znajdują się w podstawie programowej z języka polskiego oraz na liście tekstów do interpretacji podczas egzaminu maturalnego. Jesteśmy dumni, że możemy promować tak znakomitą poezję i osobę Józefa Barana – jednego z najwybitniejszych polskich współczesnych poetów – konstatuje.

Organizatorem Konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie we współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Borzęcinie Górnym. Konkurs organizowany jest ze środków gminy Borzęcin przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Brzesku oraz Krakowskiego Banku Spółdzielczego. Patronują mu: Wójt Gminy Borzęcin i Starosta Powiatu Brzeskiego.

W XII Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Józefa Barana uczestniczyły szkoły z miejscowości: Zabawa, Ptaszkowa, Tarnów, Jasień, Zdrochec, Rzezawa, Wojnicz, Borzęcin Górny, Maszkienice, Ilkowice, Łętowice, Pleśna, Brzesko, Uszew, Zalasowa, Faściszowa, Ostrów, Jodłówka-Wałki, Poręba Spytkowska, Niepołomice, Borzęcin Dolny, Łysa Góra, Dąbrowa Tarnowska, Joniny, Przyborów, Bochnia, Zaborów, Zakliczyn, Rajbrot, Strzelce Wielkie, Gnojnik, Bucze, Porąbka Uszewska.

Finaliści konkursu:

Szkoła podstawowa: Natalia Kumięga – Szkoła Podstawowa im. Bł. Karoliny w Ilkowicach, Antonina Florczyk – Publiczna Szkoła Podstawowa w Gnojniku, Adrian Berner – Szkoła Podstawowa w Strzelcach Wielkich, Gabriela Wierzba – Szkoła Podstawowa w Tarnowie, Emilia Franczyk – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Św. Jadwigi Królowej w Rzezawie, Sławomir Stoch – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Górnym, Gabriela Wierzba – Szkoła Podstawowa nr 17 im. E. Kwiatkowskiego w Tarnowie, Arkadiusz Cebula – Publiczna Szkoła Podstawowa w Strzelcach Wielkich, Wiktor Chrapusta – Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Łętowicach, Maria Jurek – Publiczna Szkoła Podstawowa w Sterkowcu, Jakub Śledź – Szkoła Podstawowa im. Jacka Malczewskiego w Faściszowej.

Szkoła gimnazjalna: Kacper Piotrowicz – Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. K. Brodzińskiego w Bochni, Paweł Zych – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Maszkienicach, Wiktor Radziszewski – Szkoła Podstawowa przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zalasowej, Witold Gofron – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Górnym, Magdalena Płachno – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Borzęcinie Dolnym, Patrycja Stefanik – Publiczna Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Rzezawie, Anna Szczecina – Publiczna Szkoła Podstawowa w Porąbce Uszewskiej, Gabriela Golec – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Joninach, Zofia Olender – Niepubliczne Gimnazjum w Ostrowie.

Szkoła ponadgimnazjalna: Natalia Babło – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku, Joanna Michoń – Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie, Katarzyna Motyka – Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie, Agnieszka Szczecina – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Józefa Piłsudzkiego w Zakliczynie, Patrycja Giza – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Brzesku.

Agnieszka Szczecina – ZSP Zakliczyn I miejsce w kategorii sz…

Agnieszka Szczecina – ZSP Zakliczyn I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnychRegionalny Konkurs Recytatorski Poezji Józefa Barana

Opublikowany przez Informator Brzeski na 7 grudnia 2017

ug

Fot. Maciej Mazur

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast