Nie przegap
Strona główna » Kultura » Poręba Spytkowska stolicą sztuki ludowej w naszym regionie

Poręba Spytkowska stolicą sztuki ludowej w naszym regionie

dsc_1869_800x534W ostatnią niedzielę, tj. dnia 16.10.2016, w Domu Ludowym w Porębie Spytkowskiej odbył się VI Międzygminny Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej. Przegląd Rękodzieła jest fantastycznym sposobem na pokazanie twórczości różnych ludzi, a zwłaszcza tych umiejętności już zanikających, jak bibułkarstwo, koronkarstwo czy wyplatanie ze sznurka, oraz pokazanie nowszych technik jak decoupage czy technika wstążeczkowa.

Organizatorem Przeglądu jest Porębskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne w Porębie Spytkowskiej, powołane przez członków Koła Gospodyń Wiejskich, Zespołu Pieśni i Tańca  „Porębianie” oraz osób uczestniczących w zajęciach organizowanych przez Świetlicę Wiejską w Porębie Spytkowskiej działającej przy MOK w Brzesku.

Po raz kolejny do Poręby Spytkowskiej zjechali się rękodzielnicy i twórcy z różnych miejscowości, na co dzień działający w stowarzyszeniach, Kołach Gospodyń Wiejskich oraz Świetlicach Wiejskich powiatu brzeskiego.

W tym roku obok organizatorów czyli twórców z Poręby Spytkowskiej, reprezentowali się mieszkańcy miejscowości: Biesiadki, Brzesko, Bucze, Przyborów, Uszew, Zawada Uszewska, Złota. Byli także przedstawiciele Sądeckiej Organizacji Turystycznej „Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami” oraz Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne „Kraków i Okolice”.

Każda z miejscowości przygotowała stoisko (łącznie 10 stoisk) prezentujące prace własne członków organizacji zrzeszającej oraz prace lokalnych twórców. Były więc i przepiękne kwiaty z bibuły, połączone w finezyjne kompozycje, były i flakony ozdabiane techniką decoupage, były i misternie wyplatane makramy ze sznurka, były koronki i haftowane obrazy, były zwierzątka ze wstążeczek a nawet ozdoby świąteczne w różnych technikach (i bombki, i choinki, i pisanki, i króliki)…. Jednym słowem szeroki przegląd twórczości i misternej pracy różnych ludzi, a jakość wykonania tych prac po prostu zadziwiająca. Dodatkowo, każda z prezentowanych miejscowości przygotowała stoisko z kuchnią regionalną. W tym roku królowało proste ale wyśmienite jedzenie, jak pachnący chleb ze smalcem lub pieczonym schabem, ale były też bardziej wyrafinowane jak różnego rodzaju pierogi, kapuśniaczki i oczywiście szarlotka. Nie zabrakło przetworów, soków, i nalewek ziołowych.

Impreza była również podsumowaniem Projektu „Dom Rękodzieła” – serii otwartych warsztatów z bibułkarstwa, decoupage i sznurka przeprowadzonych na Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej w sierpniu i wrześniu.

Imprezę uświetniła również – jak co roku – młodzież Zespołu Pieśni i Tańca “Porębianie” prezentująca, tym razem, tańce i przyśpiewki regionu łowickiego, sądeckiego oraz Krakowiaków Wschodnich oraz Grupa Śpiewacza.

Przegląd powoli, ale systematycznie staje się coraz bardziej znaczącym wydarzeniem kulturalnym w okolicy. Nie da się ukryć, że ogromna w tym zasługa Kierowniczki Świetlicy Wiejskiej w Porębie Spytkowskiej a równocześnie Kierowniczki Zespołu Pieśni i Tańca „Porębianie” Pani Marii Karaś, która od kilkunastu lat promuje nie tylko folklor, ale właśnie ogólnie pojętą twórczość ludową. Stara się ocalić od zapomnienia, a w niektórych przypadkach wręcz rewitalizować ginące umiejętności.

Sztuka ludowa, wykształcona w ubiegłych pokoleniach jako spontaniczny ruch artystów ludowych, stanowi nasze naturalne bogactwo kulturowe i jako taka powinna być szanowana i pieczołowicie przekazywana z pokolenia na pokolenie. Twórcy ludowi, nie uczyli się w żadnych szkołach artystycznych. Ich dzieła są wynikiem wewnętrznej potrzeby wyrażenia się artystycznego – owocem prób i błędów.  Poręba Spytkowska stała się autentyczną stolicą pielęgnacji tej tradycji na naszym terenie.

Przegląd Rękodzieła i Kuchni Regionalnej rozwijany jako skromna inicjatywa ograniczona w zaraniu tylko do twórców z terenu Poręby Spytkowskiej, dzięki determinacji i nieustępliwości pani Marii Karaś z roku na rok coraz bardziej się rozwija, bo okazuje się, że jest takie zapotrzebowanie społeczne. Na imprezę przyjeżdża coraz więcej twórców z innych  miejscowości. Robią to w dużej części jako wyraz uznania dla pani Marii Karaś,  która w środowisku posiada ogromny szacunek i autorytet wypracowany przez lata autentycznego zaangażowania w rozwój i zachowanie kultury ludowej. Nie jest łatwo zorganizować od podstaw intresującą i atrakcyjną imprezę i zapewnić jej kontynuowanie w kolejnych latach, zwłaszcza przy tak niezwykle skromnych środkach jakimi dysponuje pani Maria Karaś. Już choćby tylko ta okoliczność zasługuje na uznanie, co potwierdzi każdy społecznik, który usiłuje coś zrobić w swoim środowisku.

Sam Przegląd nie kończy tego zaangażowania. Można wręcz powiedzieć, że jest to zwieńczenie całorocznej pracy, ponieważ w ciągu odbywają się warsztaty, gdzie chętni mogą się nauczyć ginących już technik ludowej sztuki.

Oczywiście warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych, bynajmniej nie tylko z Poręby Spytkowskiej, organizuje niezmordowana Maria Karaś. Co roku pisze projekty kierowane do gminy i powiatu brzeskiego, aby za te naprawdę bardzo malutkie, wręcz symboliczne pieniądze, zorganizować zajęcia dla przyszłych mistrzów ludowego rękodzieła.

brzesko.info.pl

Fot. Maciej Mazur

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast