Nie przegap
Strona główna » Region » Powiat Bocheński po raz szósty udostępnia zabytki

Powiat Bocheński po raz szósty udostępnia zabytki

weekend_z_zabytkami_plakaty_A2-nW ostatni weekend września (28-29) Starostwo Powiatowe w Bochni organizuje „Weekend z zabytkami Powiatu Bocheńskiego”. Dzięki temu po raz szósty, będzie można zwiedzić ciekawe miejsca, zwykle niedostępne dla zwiedzających.

Na turystów i  mieszkańców  czeka wiele niecodziennych atrakcji. W Nowym Wiśnicz po raz kolejny będzie możliwość zwiedzania pozostałości kościoła Karmelitów Bosych w obecnym zakładzie karnym. Udostępnione zostaną zabytkowe kościoły w Lipnicy Murowanej, Sobolowie, Łapanowie, Trzcianie, Mikluszowicach i Grobli oraz cmentarze Wojskowe w Leszczynie i Łąkcie Dolnej.

Swoje podwoje otworzą również muzea: im. Stanisława Fischera w Bochni, Motyli Arthropoda w Bochni, Ekomuzeum w Sobolowie, Muzeum Mleczarstwa w Królówce Muzeum Ziemi Wiśnickiej oraz Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu. Bocheńska Kopalnia Soli zaprasza do odwiedzenia Osady VI Oraczy oraz szybu Campi z zabytkową maszyną parową z XIX wieku.

Wszystkich którzy nie zdołają obejrzeć wszystkich atrakcji osobiście zapraszamy w niedzielę o godz. 16.00 do Muzeum im. St. Fischera w Bochni, gdzie Wojciech Salamon oraz Jan Flasza zaprezentują multimedialną wycieczkę po najciekawszych miejscach i zabytkach powiatu bocheńskiego.

Wstęp do muzeów i zwiedzanie zabytków będzie darmowe! Jedynym wyjątkiem jest Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu, gdzie ustalona została promocyjna cena: dorośli – 8 złotych, dzieci i młodzież – 5 złotych.

Weekend z zabytkami to doskonała okazja by mieszkańcom i turystom przypomnieć, że Powiat Bocheński to nie tylko solny gród, z najstarszą kopalnią soli, ale również powiat o fascynującej historii i ciekawych zabytkach.

Głównym celem tej akcji jest przybliżenie problematyki dziedzictwa kulturowego, zaprezentowanie zabytków o szczególnym znaczeniu i bogatej spuściźnie kulturowej.

Znajdź obiekt na mapie [google maps] https://mapsengine.google.com/map/viewer?mid=zx4sFY3Ml9nk.k4_FuLLzMVjY

weekendBW tym roku dzięki uprzejmości wielu osób zarządzających instytucjami kulturalnymi można zobaczyć:

POŁUDNIE POWIATU:

Kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej sobota 9.00 – 18.00, niedziela 13.00 – 17.00 wejście z przewodnikiem.

Lipnicki kościółek jest jednym z najsławniejszych zabytków Małopolski. Pierwszy zabytek Ziemi Bocheńskiej wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od dawna zachwyca zwiedzających. Powstał pod koniec XV wieku. Za ołtarzem kryje się tajemniczy słup dębowy rzekomo z wizerunkiem słowiańskiego boga Światowida.

Kościół p.w. Wszystkich Świętych w Sobolowie sobota 9.00 – 18.00, niedziela 12.00 – 17.00 wejście z przewodnikiem.

Ta piękna świątynia ma wiele uroku, a jej wystrój artystyczny skłania do refleksji i zadumy nad kruchością ludzkiego życia. Kościółek leży na szlaku architektury drewnianej w Małopolsce.

Ekomuzeum w Sobolowie sobota i niedziela 11.00 – 19.00.

To efekt ponad 20 lat pasji i prywatnej inicjatywy pana Józefa Kluby. W Ekomuzeum możemy zobaczyć nadal działające urządzenia: m.in. młocarnię, kiedyś obsługiwaną przez czwórkę mężczyzn, urządzenie do kopania ziemniaków, potężny kierat, jak również przedmioty rolnicze i gospodarcze.

Kościół św. Bartłomieja w Łapanowie sobota 9.00 – 18.00, niedziela 12.00 – 16.00 wejście z przewodnikiem.

Kolejny drewniany kościół w południu powiatu. Został wybudowany w VI wieku w stylu gotyckim. Najstarszym zabytkiem jest  w nim późnogotycka kamienna chrzcielnica z 2 połowy XV wieku. Ma ona kształt wysokiego na ok. 1 m kielicha o archaicznej formie. Z tego okresu pochodzi również kamienny posąg Chrystusa Zmartwychwstałego i kamienna głowa Chrystusa.

Kościół p.w. św. Małgorzaty Panny i Męczennicy w Trzcianie sobota 9.00 – 12.00 wejście z przewodnikiem o pełnych godzinach.

Stoi na niewielkim wzgórzu, we wschodniej części miejscowości, przy skrzyżowaniu dróg w kierunku Muchówki i Łąkty Dolnej. Zbudowany został w połowie XVI wieku. W kolejnych wiekach rozbudowywany, w tym o dwie wieże znajdujące się na frontowej ścianie kościoła. Do zabytkowych elementów kościoła należą – gotycka chrzcielnica z 1497 roku oraz barokowy ołtarz główny i boczne ołtarze z przełomu XVIII i XIX wieku.

Cmentarze Wojskowe w Leszczynie i Łąkcie Dolnej sobota 10.00 – 12.00.

Cmentarz w Leszczynie to cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Znajduje się w lasku, przy drodze 966 Łapanów – Muchówka, około 300 metrów na północ od kościoła. Pochowano na nim 117 żołnierzy austro – węgierskich, 143 żołnierzy niemieckich oraz 600 żołnierzy rosyjskich.

Na trzech cmentarzach w Łąkcie Dolnej znajdujących się obok siebie pochowano łącznie prawie 300 żołnierzy, którzy zginęli w grudniu 1914 w czasie operacji limanowsko-łapanowskiej.

Muzeum Mleczarstwa w Królówce sobota i niedziela 10.00 – 13.00.

W Muzeum Mleczarstwa na szczególną uwagę zasługują autentyczne urządzenia z XIX wieku do produkcji wyrobów z mleka. Właśnie w Królówce w 1888 roku powstała pierwsza mleczarnia na terenie Galicji.

Muzeum Pamiątek po Janie Matejce – „Koryznówka” sobota 10.00 – 12.00, niedziela 11.00 – 13.00.

Znajdujący się nieopodal wiśnickiego zamku i byłego klasztoru przepiękny drewniany dworek, w którym znajdują się pamiątki po największym polskim, historycznym malarzu i jego rodzinie.

Klasztor Karmelitów Bosych na terenie Zakładu Karnego w Wiśniczu

sobota i niedziela 10.00, 11.30, 13.00 i 14.30. Wejścia w grupach nie większych niż 50 osób.

Mury klasztoru i ruiny wspaniałego zabytku z XVII wieku – kościoła pw. Chrystusa Salwatora, na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Warto więc skorzystać z okazji poznania dawnej świetności obiektu i jego obecne przeznaczenie.

Muzeum Ziemi Wiśnickiej sobota i niedziela 10.00 – 18.00 ostatnie wejście o 17.30.

Znajduje się w budynku, w którym mieścił się Zakład Ubogich, założony w XVII w. przez księcia Stanisława Lubomirskiego. Muzeum posiada kolekcję dzieł wiśnickich malarzy: Stanisława Klimowskiego, ks. Stanisława Nowaka, ludowego malarza Mariana Rojka oraz Jana Stasiniewicza. W dwóch salach prezentowane są projekty pomników Wiśniczanina prof. Czesława Dźwigaja, realizowanych na całym świecie.

Zamek Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu sobota i niedziela 10.00 – 18.00 ostatnie wejście o 17.00. Bilet promocyjny dorośli – 8 złotych, dzieci i młodzież – 5 złotych.

Wzniesiony przez Jana Kmitę w drugiej połowie XIV wieku. Jedno z najcenniejszych dzieł architektury rezydencjalno – barokowej w Polsce. Położony na zalesionym wzgórzu nad rzeką Leksandrówką  jest dobrze widoczny dla turystów przybywających do Nowego Wiśnicza – nie sposób do niego nie trafić.

BOCHNIA:

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni sobota i niedziela 10.00 – 18.00. Ekspozycja stała w obiekcie podominikańskim obejmuje piękną i cenną kolekcję dawnej rzeźby, malarstwa i drzeworytu ludowego, w tym rzeźby Jędrzeja Wowry i Józefa Janosa, przedmioty kultur pozaeuropejskich (Afryka, Ameryka Południowa i Północna, Azja), świetne malarstwo polskie XIX – XX w. (T. Axentowicz, O. Boznańska, J. Fałat, S. Filipkiewicz, A. Karpiński, J. Malczewski, T. Makowski, J. Pankiewicz, K. Sichulski, J. Stanisławski, W. Tetmajer, K. Tichy, W. Wodzinowski, L. Wyczółkowski), interesujące malarstwo bocheńskie XIX – XX w. (S. Fischer, K. Gulik, F. Hanusz, W. Kasprzyk, S. Klimowski, T. Łosik, K. Mien, F. Mollo, F. Pilarz, M. Samlicki, B. Serwin, M. Serwin-Oracki, L. Stasiak) oraz portret polski XVII – XX w.Można obejrzeć także atrakcyjną wystawę pt. Papier, tusz, laka, jedwab, glina – pięć żywiołów sztuki chińskiej. Więcej na www.muzeum.bochnia.pl

W niedzielę, 29 września o godz. 16.00, Wojciech Salamon i Jan Flasza zapraszają na prezentację multimedialną najciekawszych miejsc i zabytków powiatu bocheńskiego pt. “Powiat bocheński. Na szlakach piękna, przeszłości i tradycji”.

Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni sobota i niedziela 10.00 – 14.00.

Znajduje się ono w centrum miasta przy Plantach Salinarnych. Prezentuje systematyczny przegląd motyli dziennych świata i obejmuje większość rodzin i rodzajów motyli ze wszystkich kontynentów, wszystkich stref klimatycznych i zoograficznych. Prezentowana na dwóch piętrach kolekcja przedstawia ponad cztery i pół tysiąca okazów.

Osada VI Oraczy w Bochni – Park Archeologiczny sobota i niedziela 10.00 – 17.00 zwiedzanie o pełnych godzinach.

Wizyta w osadzie pozwala przenieść się do średniowiecza, zobaczyć jak wyglądało wówczas codzienne życie rolników i samemu spróbować wykonywać prace ówczesnych rzemieślników.

Maszyna parowa (szyb Campi) sobota i niedziela 12.00 – 17.00 co 30 minut.

Na zwiedzających będzie czekał przewodnik, który opowie o ekspozycji a następnie uruchomi maszynę i zaprezentuje jej działanie. To w pełni sprawny o niezwykłej urodzie zabytek techniki, który do niedawna zwoził górników do pracy w podziemiach.

Dodatkowo 10% rabatu na zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni.

PÓŁNOC POWIATU:

Kościół św. Jana Chrzciciela w Mikluszowicach i Góra św. Jana w Mikluszowicach,

niedziela 13.00, 14.30 wejście z przewodnikiem.

Został zbudowany w latach 1859-1863. Zlokalizowany jest na północnym zachodzie od Góry św. Jana. Wnętrze kościoła posiada neobarokowy wystrój. W świątyni można zobaczyć m.in. XVI – wieczną figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, zabytkową chrzcielnicę oraz neobarokowy ołtarz główny. Góra św. Jana to 15 metrowe wzniesienie powstało w sposób naturalny przez meandrującą rzekę Rabę. Według legendy na wzgórzu stać miała w świętym gaju pogańska gontyna poświęcona bóstwu Miklosowi lub też Mikluszowi, od którego wywodzić się miała nazwa miejscowości.

Kościół p.w. im. Najświętszej Maryi Panny w Grobli, sobota 13.00, 14.00, 15.00. wejście z przewodnikiem

Wybudowany na początku XX wieku kościół w stylu neogotyckim z inicjatywy Biskupa Tarnowskiego Leona Wałęgi.

sp

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast