Don't Miss
Home » Region » Powiat wsparł wyprawę na Mount Everest

Powiat wsparł wyprawę na Mount Everest

W Starostwie Powiatowym w Bochni odbyła się wspólna konferencja władz powiatu i miasta podczas której starosta bocheński Ludwik Węgrzyn oraz burmistrz miasta Bochnia Stefan Kolawiński oficjalnie objęli patronatem wyprawę „Everest & Lhotse Expedition 2018” organizowaną przez bochnianina Szczepana Brzeskiego.

Już niebawem bo 8 kwietnia  Szczepan wspólnie ze swoją partnerką Sylwią Bajek, wyruszą w Himalaje. Tym razem celem Szczepana jest zdobycie Mount Everestu, najwyższego szczytu Ziemi, natomiast Sylwia chce zdobyć Lhotse, jako najmłodsza Polka.

To już druga wyprawa podczas, której Szczepan chce zdobyć Mount Everest. W ubiegłym roku wspólnie z Sylwią próbowali zdobyć dach świata, jednak ich wspinaczka skończyła się na 8800 m ze względów technicznych, niemniej jednak to czego dokonali jest  wielkim sukcesem i powodem do dumy.

Władzy samorządowej zależy na tym, żeby widzieć nie tylko tych ludzi, którzy w codziennym życiu dostrzegają problemy społeczne, gospodarcze, ale żeby widzieć ludzi, którzy wznoszą się ponad to i mają pasję, która pozwala im realizować własne cele, zamiary, misje – mówił podczas konferencji starosta Ludwik Węgrzyn.

Dzięki wejściu na szczyt Bochnianin ma szansę zostać jedną z 23 osób w historii Polskiej wspinaczki wysokogórskiej, która zdobyła Górską Koronę Ziemi. Również jak dotąd w historii tylko około pięćdziesięciu Polek i Polaków stanęło na najwyższym szczycie świata – Mount Everest. Nikomu jak do tej pory z Powiatu Bocheńskiego nie udało się dokonać takiego czynu.

Życzę wszystkiego dobrego, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku. Chciałbym państwa widzieć tutaj z powrotem zdrowych, całych i oczywiście po osiągnięciu sukcesu – mówił burmistrz  Stefan Kolawiński.

Dla mnie jest to o tyle kluczowe, bo chciałbym ukończyć Koronę Ziemi. Nie chciałbym, żeby ktoś powiedział: „Byłeś prawie na Mount Evereście”. Wracam tam, aby faktycznie stanąć na szczycie – powiedział podczas konferencji Szczepan Brzeski.

Lżej wchodzi się na ośmiotysięczniki gdy ma się ze sobą wsparcie mieszkańców Powiatu Bocheńskiego i Miasta Bochni. Z przyjemnością wniosę ona herby tak wysoko jak potrafię – wyjaśnia Szczepan.

Tegoroczna wyprawa będzie również połączona z celem charytatywnym, a dokładniej wsparciem  bocheńskiej Fundacji Auxilium.

Plan wyprawy:

1. Przylot i pobyt w Katmandu – Dzień 1-2: 9-10 kwietnia;
2. Trekking do Everest Base Camp (EBC) – Dzień 3-11: 11-19 kwietnia;
3. Budowanie aklimatyzacji – Dzień 12-37: 20 kwietnia – 17 maja;
4. Wspinaczka na Szczyty: Everest & Lhotse – Dzień 38-46: 18-25 maja;
5. Trekking powrotny – Dzień 47-53: 25 maja – 1 czerwca.

Szczepan Brzeski to bochnianin, miłośnik gór i wypraw, który od kilku lat zalicza najwyższe szczyty Świata,  zdobył już m.in: Elbrus, Mont Blanc, Kilimandżaro, Aconcaguę, Piramidę Carstensza czy Górę Kościuszki w Australii.

Sylwia Bajek ma 26 lat, pochodzi z Rzeszowa, a na co dzień mieszka w Krakowie, gdzie na krakowskiej ASP studiuje architekturę wnętrz (ostatni rok mgr). Wraz ze swoim partnerem górskim i życiowym, Szczepanem Brzeskim, tworzy duet Everteam, w którym realizuje swoje pasje i zajawki okołogórskie.

sp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast