Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Powiatowy program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka prostaty

Powiatowy program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka prostaty

DSC_0013Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku będzie realizował  ”Powiatowy program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka prostaty” – finansowany przez Powiat Brzeski oraz gminy: Brzesko, Czchów, Borzęcin, Dębno, Gnojnik, Szczurowa i Iwkowa.  Uroczyste podpisanie umowy dotyczącej realizacji Programu odbyło się w Starostwie Powiatowym w Brzesku. Dokument podpisali: starosta brzeski Andrzej Potępa, członek Zarządu Powiatu Brzeskiego Kazimiera Glonek oraz dyrektor SP ZOZ w brzesku Józefa Szczurek-Żelazko.

 „Powiatowy Program Profilaktyczny Wczesnego Wykrywania Raka Prostaty” jest próbą odpowiedzi na zapotrzebowanie związane z zapobieganiem i leczeniem chorób nowotworowych. Systematyczny wzrost zapadalności i umieralności na choroby nowotworowe oraz poważne niedobory w zakresie infrastruktury pozwalającej na kompleksowe leczenie tego rodzaju schorzeń, leżały u podstaw opracowania Programu.

Rak prostaty (gruczołu krokowego) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Stanowi on czwartą pozycję zachorowalności wśród mężczyzn, a trzecią pozycję w umieralności (po raku płuc i raku żołądka) w ogóle. Zachorowania na raka prostaty stanowią 5,4% zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce, a ich liczba stopniowo zwiększa się. Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem, poczynając od 45-50 roku życia. U większości chorych w wieku 50-65 lat rak prostaty przebiega skrycie i jest rozpoznawany przypadkowo lub w zaawansowanej postaci.
W ostatnich latach w naszym kraju nowotwór ten jest wykrywany znacznie częściej, nie tylko ze względu na zwiększoną zapadalność i chorobowość. Istotny wpływ na to zjawisko ma wzrost wykrywalności tego nowotworu, związany m. in. z większym uświadomieniem zdrowotnym społeczeństwa oraz większą dostępnością do badań diagnostycznych.

”Powiatowy program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka prostaty”  będzie realizowany w budynku  Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Brzesku przy ul. Kościuszki 68 w pomieszczeniach Poradni Urologicznej (parter budynku szpitala).

Program skierowany jest do mężczyzn spełniających poniższe kryteria:
1) wiek od 50 roku  życia do 65 roku życia;
2) mający miejsce zamieszkania na terenie Powiatu Brzeskiego;
3) w ciągu ostatnich trzech lat, ani aktualnie nie byli diagnozowani i leczeni z powodu chorób prostaty;
4) preferowani mężczyźni, u których w rodzinie (ojciec, dziadek) występowały przypadki raka prostaty.

W ramach programu pacjenci będą mieli wykonane badanie krwi w kierunku określenia wskaźnika PSA, badanie lekarskie  w tym badanie per rectum.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, lekarz skieruje pacjenta do lekarza rodzinnego z kartą informacyjną uczestnictwa w Programie, który następnie będzie kierowany  do leczenia specjalistycznego. (dalsza diagnostyka i leczenie odbywać się będzie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia w Poradni Urologicznej). Każdy pacjent zostanie poinformowany przez lekarza o objawach i profilaktyce dotyczącej raka prostaty.

Planuje się, że programem zostanie objętych około 300 mężczyzn.

Zgłoszenia chętnych do uczestnictwa w programie należy dokonywać telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00 pod nr telefonu: 14 66 21 407.

sp

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast