Nie przegap
Strona główna » Region » Problemy natury psychicznej u seniorów / Otwarty wykład

Problemy natury psychicznej u seniorów / Otwarty wykład

W sile wieku (Kopiowanie)Zakupy, posługiwanie się pieniędzmi, umiejętność przygotowania posiłków czy korzystania ze środków transportu. W pewnym okresie życia wykonywanie tych czynności sprawia poważne trudności. Jakie jednostki chorobowe są odpowiedzialne za te zjawiska i czym się charakteryzują? Tego można się dowiedzieć z tekstu prof. Paulina Moszczyńskiego, eksperta Akademii Pacjenta Centrum Zdrowia Tuchów, opublikowanego właśnie w tygodniku Temi i na stronie www spółki. Problemom natury psychicznej, związanym z podeszłym wiekiem, poświęcone będą także: najbliższy wykład i warsztaty z cyklu „W sile wieku” w Centrum Kultury w Wierzchosławicach.

Ludzie w podeszłym wieku potrzebują więcej czasu, aby nauczyć się czegoś nowego, a opanowane wiadomości łatwiej zapominają. Jak pisze prof. Moszczyński u pacjentów powyżej 85. roku życia odsetek osób cierpiących z powodu otępienia wynosi 35%. Otępienie może być wynikiem starzenia się mózgu lub towarzyszyć innym chorobom np. chorobie Alzheimera, udarom mózgowym, chorobie Parkinsona czy depresji. Wśród zaburzeń pozapoznawczych częste są urojenia. Mogą dotyczyć kradzieży, zdrady małżeńskiej, porzucenia, chęci oddania do domu opieki, czy działań prześladowczych. Kiedy występuje tak zwany zespół Capgrasa chory uważa, że wygląd opiekuna jest identyczny z wyglądem oszusta. Osoby w wieku podeszłym często zmagają się z depresją, która odpowiada za 30% wszystkich przypadków bezsenności. Niestety aż u 2/3 chorych na depresję pojawiają się myśli samobójcze.

Otwarty wykład na temat: „Zdrowie psychiczne – zrozumienie procesów zachodzących w psychice osoby starzejącej się” wygłosi w Wierzchosławicach lekarz specjalista psychiatra Elżbieta Grobecka, szefowa Ośrodka Psychoterapii w Tuchowie. Początek 29 lipca o godzinie 15-ej w Gminnym Centrum Kultury w Wierzchosławicach. W dzień później odbędą się warsztaty na ten temat. Tutaj warunkiem wzięcia udziału jest uczestnictwo w projekcie „W sile wieku”.

Przypomnijmy, że zarówno w Wierzchosławicach, jak i w Tuchowie realizuje go Fundacja Zdrowym Być. W ramach projektu osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia dowiadują się, na symptomy jakich chorób powinny szczególnie zwracać uwagę? Specjaliści podpowiadają także, co zrobić, by opóźnić przebieg pewnych procesów zachodzących w organizmie w określonym wieku? Projekt polegający na upowszechnieniu wiedzy o zdrowym stylu życia w kontekście starzenia jest realizowany dzięki wsparciu Zarządu Województwa Małopolskiego.

==

Marek Kołdras /CZT

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast