Don't Miss
Home » Wiadomości » Problemy z pomocą dla osób przewlekle chorych

Problemy z pomocą dla osób przewlekle chorych

Jak do tej pory w gminie Iwkowa osobami przewlekle chorymi oprócz rodziny zajmowały się pielęgniarki z NZOZ Nadzieja. W wyniku konkursu przeprowadzonego przez NFZ straciły taką możliwość, ponieważ konkurs na opiekę wygrał brzeski szpital. Tym samym pacjenci objęci opieką długoterminową zostali z dnia na dzień jej pozbawieni, ponieważ zostali zapisani do kolejki w brzeskim szpitalu i muszą czekać, aż zwolni się miejsce. Taka sytuacja trwa od czerwca tego roku. – Oczywiście pielęgniarki pracujące w NZOZ Nadzieja w miarę możliwości udzielają nadal pomocy potrzebującym, ale nie jest to już taka pomoc jakiej udzielałyśmy wcześniej – mówi jedna z pielęgniarek zatrudnionych w NZOZ Nadzieja. – Na pewno nie jest to taka opieka jak pielęgniarki długoterminowej, która pod opieką ma sześciu pacjentów, a pielęgniarki środowiskowe mają pod opieką ponad 2700 pacjentów. Wymaga to dużego nakładu pracy i wielu obowiązków, które powodują, że nie jesteśmy w stanie zaopiekować się pacjentami przewlekle chorymi w taki sposób w jaki tego wymagają – kończy wypowiedź pielęgniarka.

Do tej pory pod opieką pięciu pielęgniarek zatrudnionych na pół etatu znajdowało się 18 pacjentów. Byli to pacjenci z odleżynami, owrzodzeniami i z rurkami tracheotomijnymi. Wśród chorych znajdują się osoby nie poruszające się o własnych siłach, chorzy leżący, wymagający całodobowej opieki. Pielęgniarki chciałyby, aby zwycięzca konkursu zaopiekował się przynajmniej tymi najbardziej potrzebującymi pomocy w tej chwili pacjentami, tak aby nie musiały czekać w kolejce, ponieważ jak do tej pory taka pomoc była im udzielana, a po zmianie podmiotu, który ma tej pomocy udzielać ona ustała. 

IB

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast