Nie przegap
Strona główna » Religia » Procesja Bożego Ciała w Szczepanowie

Procesja Bożego Ciała w Szczepanowie

2013-05-30 Szczepanow 0201Setki wiernych parafian wzięło udział w uroczystej procesji do czterech ołtarzy, jaka odbyła się w czwartek 30 maja w Szczepanowie.

Mimo że jeszcze przed rozpoczęciem Mszy świętej padał niewielki deszcz – to podczas procesji niebo się wypogodziło, a wierni szli ulicami przy pięknej wiosennej pogodzie.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana jest powszechnie Bożym Ciałem. Jest obchodzona w Kościele katolickim w czwartek, po uroczystości Trójcy Świętej. Uroczystość wprowadził w 1246 roku biskup Robert dla diecezji Liege w Belgii, a papież Urban IV w 1264 r. ustanowił święto Bożego Ciała dla całego Kościoła. Jako pierwszy obchody święta Bożego Ciała w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku bp Nanker.

Głównym celem obchodów Bożego Ciała jest publiczne wyznanie wiary w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, oddanie Mu czci i podziękowanie za łaski płynące przez ten Sakrament, a także przebłaganie go za zniewagi wyrządzone przez słabość i oziębłość ludzką oraz bluźnierstwa niewiernych. Po liturgii eucharystii następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta Ewangelię.

Uroczystą sumę w tym dniu w szczepanowskiej bazylice koncelebrował ks. prałat Władysław Pasiut. W procesji która przeszła ulicami na szczepanowski rynek licznie wzięły udział dzieci pierwszokomunijne oraz młodsze dzieci, które sypały kwiaty i dzwoniły. Obrazy i feretrony niosła młodzież oraz członkowie organizacji działających przy Parafii Szczepanów. Jak co roku druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych nieśli baldachim i sztandary, oraz zabezpieczali drogi w trakcie procesji.

Po zakończonej procesji wierni zostali pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem.


Foto-Olczak
bazylikaszczepanow.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast