Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Profilaktyka raka piersi – zgłoś się do projektu!

Profilaktyka raka piersi – zgłoś się do projektu!

Ze statystyk wynika, że rocznie z powodu raka piersi umiera w Polsce ponad pięć tysięcy kobiet. To tragiczne żniwo można ograniczyć. Żeby uniknąć raka badaj piersi profilaktycznie! Podstawowe badania to usg piersi i mammografia

Przykładowo w 2012 roku wykryto 17000 nowych przypadków raka piersi oraz stwierdzono 5350 zgonów z tego powodu. Największą zachorowalność notuje się u kobiet w przedziale wiekowym 55-65 lat, u młodszych jest ona znacznie mniejsza.

Warto pamiętać, że rak piersi, by osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Przy systematycznej kontroli, badaniu palpacyjnym przez ginekologa, a także dzięki regularnemu wykonywaniu USG i mammografii można wykryć guzki na etapie, gdy są małe i łatwiejsze do wyleczenia. Każdą zmianę w wyglądzie piersi trzeba pokazać lekarzowi. Nie musi być to zmiana nowotworowa, ale lepiej to sprawdzić. 80 procent zmian w piersiach to niegroźne torbiele, gruczolakowłókniaki lub brodawczaki, które nie wymagają leczenia farmakologicznego czy operacyjnego.

Centrum Medyczne Maszachaba realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Kształtowanie świadomości zdrowotnej kobiet w wieku 50 – 69 lat w zakresie profilaktyki raka piersi” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Celem projektu jest zwiększenie poziomu uczestnictwa osób w wieku aktywności zawodowej w programach zdrowotnych.

Wsparcie projektu kierowane jest do kobiet w wieku 50-69 lat, zamieszkałych lub pracujących, lub uczących się w województwie małopolskim, objętych Krajowym Programem Profilaktyki Raka Piersi i dotyczy:

1. Działań informacyjno – edukacyjnych o tematyce prozdrowotnej:

  • udział w prelekcjach i warsztatach,
  • nauka samobadania piersi z użyciem profesjonalnych fantomów,
  • film informacyjno – edukacyjno – instruktażowy,
  • materiały informacyjno – edukacyjne,
  • wyżywienie podczas wsparcia,
  • udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

2. Zwrotu kosztów opieki nad osobą niesamodzielną, którą zajmuje się kobieta objęta wsparciem w ramach projektu, w czasie korzystania ze wsparcia

  • zwrotu kosztów z tytułu zatrudnienia opiekuna dla osoby niesamodzielnej,
  • bezpłatnego zapewnienia profesjonalnej opieki w miejscu wsparcia nad dziećmi, którymi opiekuje się kobieta (np. wnuki).

3. Możliwości wykonania bezpłatnego badania mammograficznego w miejscu wsparcia

  • zwrotu kosztu niezbędnego dojazdu dla realizacji badania z miejsca zamieszkania i z powrotem dla kobiet mieszkających poza miejscem wsparcia.

UCZESTNICTWO BEZPŁATNE! ZAPRASZAMY!

Rekrutacja – informacja: 12 633 02 18 lub 503 777 651

czchow.pl / IB

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast