Don't Miss
Home » Wiadomości » Przyszli budowlańcy na praktykach zawodowych w Lipsku

Przyszli budowlańcy na praktykach zawodowych w Lipsku

IMG_6953-nWymagający rynek pracy w Polsce, który stawia coraz wyżej poprzeczkę absolwentom szkół, sprawia, że uczniowie jeszcze na etapie edukacji powinni zdobywać doświadczenia zawodowe. Dlatego Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku stara się zapewnić uczniom nie tylko zajęcia praktyczne, ale przede wszystkim kształtujące osobowość, tak aby w przyszłości mogli być konkurencją na dynamicznym rynku pracy.

W lipcu 2014 roku 30 uczniów z drugiej i trzeciej klasy, kształcących się w zawodzie technik budownictwa, odbyło praktyki zawodowe w Lipsku, w Niemczech. Praktyki były realizowane w ramach projektu „Staże i praktyki zagraniczne dla osób kształcących się i szkolących zawodowo”, realizowanego przez FRSE z Europejskiego Funduszu Społecznego POKL na zasadach programu „Uczenie się przez całe życie” – Leonardo da Vinci.

Młodzież przed wyjazdem uczestniczyła w zajęciach przygotowawczych obejmujących zagadnienia z języka niemieckiego, szczególnie z zakresu słownictwa branżowego oraz kultury Niemiec.

W trakcie czterotygodniowego pobytu uczniowie pracowali w 6 różnych zakładach, wykonując prace budowlane, wykończeniowe i renowacyjne. Do ich obowiązków należały: skuwanie, tynkowanie, zrywanie starych nawierzchni: tapet i farb, oczyszczanie i konserwacja ogrodzeń, malowanie, demontaż urządzeń sanitarnych, przygotowanie podłoży pod wylewki, układanie kostki brukowej oraz wiele innych. W trakcie tej praktyki uczniowie poznawali nowe metody pracy i uczyli się, jak wykorzystać zdobytą w szkole wiedzę.

Istotnymi elementami projektu były zajęcia związane z poznawaniem kultury niemieckiej, zabytków Lipska i historii Saksonii. Wolny czas po pracy był zorganizowany w taki sposób, aby młodzież mogła zobaczyć najpiękniejsze miejsca w mieście: centrum z zabytkowymi kościołami, Dworzec Główny, Pomnik Bitwy Narodów, Coffee Baum, poznać przemysłową dzielnicę Lipska oraz odwiedzić Zoo. Ponadto uczestniczyła w grze miejskiej w śródmieściu, programie artystycznym w Krystallpalast, meczu finałowym Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej świętując razem z Niemcami ich zwycięstwo oraz innych atrakcjach, które oferuje Lipsk.

Pobyt w saksońskim mieście dał także okazję do szlifowania umiejętności językowych. Uczestnicy projektu musieli przełamać barierę językową poprzez integrację z załogą na budowie, rozmowy z obsługą hotelu, w trakcie zakupów, zwiedzania miasta i nawiązywanie relacji z rówieśnikami poznanymi w Niemczech.

Efektem tego projektu jest nie tylko podniesienie umiejętności zawodowych, ale przede wszystkim stworzenie młodym ludziom możliwości rozwoju osobistego, przełamania stereotypów i kształtowania nowych aspiracji – zarówno zawodowych jak i osobistych. Dla każdej osoby, która niebawem będzie musiała się odnaleźć na konkurencyjnym rynku pracy było to cenne doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje.

 —

MBW

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast