Don't Miss
Home » Wiadomości » Przyszli małopolscy Terytorialsi zapoznali się ze swoją jednostką

Przyszli małopolscy Terytorialsi zapoznali się ze swoją jednostką

W dniach 29-30 maja rozpoczęło się zapoznanie przyszłych terytorialsów zainteresowanych wstąpieniem w szeregi 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (11 MBOT) z jednostką wojskową. Zapoznanie jest jednym z etapów postępowania rekrutacyjnego dla kandydatów, którzy złożyli w Wojskowej Komendzie Uzupełnień wnioski o powołanie do Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW). Na tym etapie mogą oni porównać swoje oczekiwania z rzeczywistością i poszerzyć swoją wiedzę na temat warunków służby w przyszłej jednostce wojskowej.

Przyszłych terytorialsów powitał dowódca brygady, płk Krzysztof Goncerz. Na wstępie nawiązał do misji Armii Krajowej, której tradycje kultywują Wojska Obrony Terytorialnej (WOT). Oprócz zapoznania z warunkami służby oraz harmonogramem szkoleń, kandydaci mieli też okazję zaznajomić się z wyposażeniem i uzbrojeniem, które otrzymają podczas w trakcie służby w 11 MBOT.

Następnym krokiem było spotkanie z komisją kwalifikacyjną, która w czasie rozmowy zweryfikowała złożone przez kandydatów dokumenty. Ci spełniający wszystkie kryteria zostaną skierowani na Wojskową Komisję Lekarską i badania psychologiczne. Po uzyskaniu orzeczenia komisji pozostanie im czekać na kartę powołania, którą doręczy WKU. Jesienią udadzą się na pierwsze szkolenie w batalionie lekkiej piechoty. Kolejne grupy będą się zapoznawać z warunkami służby w 11 MBOT cyklicznie, w każdy wtorek, środę i czwartek do 4 lipca 2018 r.

O przyjęcie do Wojsk Obrony Terytorialnej mogą się starać zarówno osoby bez przeszkolenia wojskowego, jak i żołnierze rezerwy, bez względu na płeć, kwestie światopoglądowe czy przynależność organizacyjną. Osoby, które nie służyły dotychczas w wojsku, muszą przejść szkolenie podstawowe, tzw. szesnastkę, trwające 16 dni i zakończone przysięgą wojskową. Żołnierzy rezerwy czeka krótsze, 8-dniowe szkolenie wyrównawcze. Pełen proces szkolenia terytorialsów trwa 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym.

WOT to piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP (obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych). W naszym regionie formowana jest 11 Brygada Obrony Terytorialnej, która będzie pełnić zadania w czasie pokoju, kryzysu i wojny. Terytorialsi mają stanowić wsparcie dla społeczności lokalnej, np. poprzez udział w zwalczaniu skutków katastrof i klęsk żywiołowych, ewakuacji ludności z zagrożonych terenów, czyli poprzez realizację przedsięwzięć z zakresu zarządzania kryzysowego (we współpracy z pozamilitarnymi ogniwami systemu obronnego państwa). Na wypadek wojny jednostka przeznaczona jest do prowadzenia działań taktycznych samodzielnie lub we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi.

Szczegółowe informacje nt służby w Wojskach Obrony Terytorialnej można uzyskać w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Tarnowie.

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie
J.Dąbrowskiego 11
33-100 Tarnów
tel. 261138650
wku.tarnow@ron.mil.pl

www.wkutarnow.wp.mil.pl

Oficer prasowy 11 MBOT
mjr Bartosz Kubal

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast