Nie przegap
Strona główna » Region » Rada Gminy uchwaliła najniższe stawki podatku od środków transportowych w powiecie bocheńskim

Rada Gminy uchwaliła najniższe stawki podatku od środków transportowych w powiecie bocheńskim

Na ostatniej sesji Rady Gminy Bochnia, która odbyła się 24 listopada 2016 r. – z inicjatywy wójta Marka Bzdeka – Rada Gminy Bochnia po raz kolejny w tej kadencji  postanowiła obniżyć stawki podatku od środków transportowych.

W nowym roku, właściciele samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 ton do 5,5 ton włącznie zapłacą roczną stawkę w wysokości 145 zł, powyżej 5,5 ton do 9 ton włącznie – 195 zł, a powyżej 9 ton i poniżej 12 ton – 205 zł. W przypadku autobusów kwota podatku jest zależna od liczby miejsc, wieku pojazdu oraz wyposażenia w instalację gazową lub katalizator. Dla autobusów, które mają mniej niż 22 miejsca siedzące opłata wyniesie odpowiednio 215 zł, 435 zł lub 463 zł, a w przypadku liczbie miejsc równej bądź wyższej niż 22 – właściciele zapłacą 545 zł lub 573 zł. Pozostałe stawki podatku zostały obniżone do stawek minimalnych, które są określone w ustawie.

Nie jest to pierwsze proinwestorskie działanie obecnych władz samorządowych, które podejmują szereg działań w celu stworzenie dobrych i atrakcyjnych warunków dla potencjalnych inwestorów oraz umożliwienie rozwoju gospodarczego działających już podmiotów na terenie gminy Bochnia.

Warto przypomnieć, iż od początku tego roku  roczne zwolnienie z podatku od nieruchomości mogą liczyć podmioty gospodarcze na terenie bocheńskiej gminy w ramach pomocy de minimis. Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy podejmujący działalność po raz pierwszy na podstawie wpisu do rejestru przedsiębiorców oraz ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej w CEiDG lub KRS. Dla prowadzących już działalność gospodarczą również przewidziano przywileje podatkowe. W tym przypadku zwolnieniem od podatku od nieruchomości, objęte zostaną budynki lub ich części, w których podatnik prowadzi działalność gospodarczą w dziedzinie produkcji i usług z wyjątkiem handlu, pod warunkiem poniesienia nakładów finansowych związanych z ich remontem lub adaptacją. Wartość wydatków musi wynosić co najmniej trzykrotność należnego podatku od tychże nieruchomości. Podmiot gospodarczy musi zgłosić zamiar korzystania z pomocy de minimis oraz nie może posiadać zaległości z tytułu podatków i opłat lokalnych, podatku rolnego i leśnego.

ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast