Don't Miss
Home » Wiadomości » RDN /Wywożą trawę, ale nie chcą zabierać gałęzi

RDN /Wywożą trawę, ale nie chcą zabierać gałęzi

W dzisiejszym materiale Łukasza Wrony w stacji RDN możemy przeczytać o problemach mieszkańców miasta związanych z utylizacją gałęzi…

Spory problem mają mieszkańcy Brzeska z oddawaniem odpadów zielonych. Skoszona trawa, czy zgrabione liście są zabierane na bieżąco. Pracownicy firmy, która odbiera śmieci w Brzesku nie chce zabierać gałęzi.

Mieszkańcy skarzą się, że nie mają co z nimi robić. Przedstawiciele firmy odpowiadają, że też mają z ich utylizacją problem.

Wielkie zdziwienie pojawiło się na twarzy Pana Jerzego, gdy zobaczył, że pracownicy firmy wywożącej odpady zabrali tylko worki, w których była skoszona trawa. Zostawili te, w których były gałęzie.

– Zaczynają się problemy, których nie było, gdy zaczęto odbierać te odpady zielone – dodaje.

Janusz Filip, prezes Brzeskich Zakładów Komunalnych tłumaczy, że firma ma problem z ich utylizacją. Odpady zielone oddają do kompostowani, ta jednak nie chce obierać gałęzi. Zostaną zabrane jeżeli będą rozdrobnione przez mieszkańców. Przedsiębiorstwo nie chce tego robić.

– Nasza baza jest wśród osiedla domków jednorodzinnych. Każdy hałas powoduje, że właściciele nieruchomości interweniują – mówi prezes.

Mieszkańcy gałęzie bezpłatnie mogą zawieźć na własny koszt na bazę BZK, lub spalić je w ogródku. W gminie Brzesko nie ma takiego zakazu.

Nasz komentarz:

Rozumiemy problemy związane z uciążliwością rozdrabniania gałęzi w lokalizacji jaką ma BZK, niemniej jeżeli są problemy – to warto szukać rozwiązań. A te są dosyć oczywiste. Kilka lat wstecz gałęzie można było oddawać do brzeskiego MPECu, który współspalał biomasę. Jeżeli nawet obecne władze MPECu odeszły od tej idei – to przecież bez problemu mogą użyczyć nieodpłatnie lub wynająć za niewielką opłatą plac na swoim terenie dla BZK. To oczywiście głównie kwestia chęci. Ale czy ktoś znajdzie w sobie chęci?

rdn.pl / IB

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast