Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Referendum w sprawie 6-latków – jak głosowali posłowie

Referendum w sprawie 6-latków – jak głosowali posłowie

Sejm_RPDemokracja to taki ustrój, gdzie głos miliona przegrywa z głosem 232 tzw. swoich przedstawicieli – to zdanie bardzo dobrze oddaje sytuację jaka po raz kolejny miała miejsce w przypadku wniosku o referendum składanego w ramach oddolnej inicjatywy obywateli.

8 listopada 2013 roku Sejm nie przyjął obywatelskiego wniosku o referendum ws. obowiązku szkolnego sześciolatków. W głosowaniu wzięło udział 454 posłów. Wniosek o przeprowadzenie referendum poparło 222 posłów, 232 – było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Bezwzględna większość głosów konieczna do przyjęcia wniosku wynosiła 228 posłów.

Przeciwko wnioski zagłosowali posłowie PO, większość posłów PSL (dwóch Eugeniusz Kłopotek i Andrzej Dąbrowski złamało dyscyplinę klubową i poparło wniosek) oraz dwoje posłów niezrzeszonych (Wanda Nowicka i Ryszard Galla) i Artur Bramora z koła Inicjatywa Dialogu. Posłowie z klubów opozycyjnych głosowali za przyjęciem wniosku.

O tym jak głosowali posłowie z Małopolski pisze Gazeta Krakowska. Na stronie internetowej gazety można sprawdzić, jak głosowali posłowie z Małopolski.

Referendum ws. 6-latków – sprawdź, jak głosowali posłowie z Małopolski <==

A jak przedstawiała się sytuacja w nacyzm okręgu wyborczym? Kto był za organizacją referendum w sprawie 6latków, a kto przeciw?

Okręg wyborczy nr 15 (Tarnów)
Achinger Elżbieta, PO – PRZECIW
Augustyn Urszula, PO – PRZECIW
Bernacki Włodzimierz, PiS – ZA
Czesak Edward, PiS – ZA
Rojek Józef, SP – ZA
Sztorc Andrzej, PSL – PRZECIW
Wardzała Robert, PO – PRZECIW
Wojtkiewicz Michał, PiS – ZA
Ziobro Jan, SP – ZA

Tytułem komentarza

Obserwując inicjatywy obywatelskie takie jak np. referendum w sprawie 6 latków czy też działania na rzecz wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych widać, że oczekiwania Polaków są niestety systematycznie lekceważone. Czy tego obywatele oczekują od swoich reprezentantów? Wydaje się, że w dłuższej perspektywie czasu niezbędne jest wzmocnienie narzędzi demokracji uczestniczącej, np. ustaw obywatelskich, referendów czy inicjatyw uchwałodawczych – tak aby działania w zakresie istotnych dla obywateli spraw nie były ignorowane przez ludzi, którzy teoretycznie przecież reprezentują obywateli na różnych szczeblach władzy.

Foto-wikipedia.pl

IB / GK / PAP

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast