Don't Miss
Home » Wiadomości » Renowacja figury św. Kingi w Dębnie

Renowacja figury św. Kingi w Dębnie

Do końca listopada prace przy renowacji figury św. Kingi w Dębnie powinny zostać zakończone. Koszty odnowienia posągu wynoszące niespełna 20 tys. zł pokryte zostaną w ramach programu „Małe projekty” realizowanego przez lokalną Grupę Działania „Kwartet na Przedgórzu”, z którego gmina uzyskała dofinansowanie.

Znajdujący się nieopodal zamku w Dębnie i pochodzący z 1725 roku posąg ufundowała Anna Tarłówna, ówczesna pani na zamku w Dębnie. Najprawdopodobniej jest najstarszą kamienną figurą św. Kingi w Polsce. Posąg ustawiony jest na wysokim trójstopniowym cokole. Przedstawia kobietę w stroju klaryski, która trzyma w złożonych rękach krzyż. Sama rzeźba sprawia wrażenie prymitywnej, co świadczyć może, iż jej autorem był miejscowy kamieniarz.

Na renowację figury zdecydowano się w związku z coraz bardziej pogarszającym się jej stanem. Ubytki kamienia były coraz większe i konserwatorska interwencja wydawała się koniecznością tym bardziej, że posąg to jeden z najważniejszych zabytków na terenie Gminy Dębno.

Przypomnijmy, że figura św. Kingi została wpisała do rejestru zabytków ruchomych w 1968 roku, a ostatnie prace renowacyjne przeprowadzono w ograniczonym zakresie w 1977 roku. W ramach prac planowanych obecnie rzeźba zostanie pozbawiona wtórnych uzupełnień, w celu stwierdzenia czy istnieją pierwotne elementy kamieniarki. Na podstawie ewentualnie odkrytych oryginalnych detali zostanie odtworzony kamienny cokół, obecnie ocementowany. Planuje się uzupełnić wszelkie ubytki i braki w kamieniarce przy figurze Świętej oraz wzmocnić konstrukcję obiektu. Cała rzeźba zostanie oczyszczona z wszelkiego rodzaju zabrudzeń i naleciałości pochodzenia biologicznego.

Renowacja prowadzona przez wyspecjalizowaną firmę z Męciny wykonywana jest na podstawie programu prac konserwatorskich opracowanego przez uprawnionego konserwatora zabytków oraz pozwolenia wydanego przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

gp

Foto

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast