Nie przegap
Strona główna » Region » Robot-antyterrorysta

Robot-antyterrorysta

W dniu 12 grudnia 2017r. Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik przekazał Placówce Straży Granicznej w Krakowie-Balicach „automatycznego antyterrorystę”. Jego oficjalna nazwa „Robot pirotechniczny IBIS – PIAP” na razie wiele mówi tylko fachowcom.

Robot – antyterrorysta to zaawansowany technologicznie sterowany bezprzewodowo sześciokołowy pojazd polskiej produkcji, wyposażony w długi wielofunkcyjny wysięgnik (ramię o rozpiętości 3 metrów w pionie i ponad 2,5 metra w poziomie). 315 kilogramowy robot, naszpikowany jest nowinkami technicznymi (elektronicznymi) najwyższej światowej klasy, może przemieszczać się z prędkością ponad 10 kilometrów na godzinę, przystosowany jest to pracy w różnych temperaturach i w różnych warunkach pogodowych, potrafi pracować w terenie o nachyleniu do 30 stopni. 

– „Nowy robot, o który wzbogaciła się dzisiaj Placówka Straży Granicznej w Krakowie – Balicach podniesie poziom bezpieczeństwa na lotnisku. Jest to tym bardziej ważne, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo pasażerów w komunikacji lotniczej spoczywa na Straży Granicznej każdego dnia” – powiedział podczas uroczystego przekazania IBISA-a ppłk SG Stanisław LACIUGA – Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z siedzibą w Nowym Sączu.

Na lotniskach całego świata pozostawione bez opieki bagaże i podejrzane przedmioty są poważnym źródłem zagrożenia bezpieczeństwa. Tylko w tym roku na podkrakowskim lotnisku było ich blisko 150.  Każdy z nich może być źródłem potencjalnego zagrożenia bombowego i wymaga natychmiastowej reakcji ze strony pirotechników, niejednokrotnie narażających własne zdrowie i życie. W Placówce Straży Granicznej w Krakowie – Balicach wsparciem dla funkcjonariuszy były dotychczas: przenośna prześwietlarka rentgenowska, antywybuchowe kombinezony, beczka pirotechniczna i robot pirotechniczny o mniejszych gabarytach i możliwościach. Nowy robot IBIS – PIAP to już antyterrorystyczne wsparcie światowej klasy.

– „Naszym wspólnym celem jest dbanie o bezpieczeństwo Polaków. Właśnie dlatego zdecydowałem się przekazać Straży Granicznej kolejne urządzenie, które podniesie poziom bezpieczeństwa w Porcie Lotniczym w Balicach. Myślę też, że wiele osób obserwując dzisiejszy pokaz interwencji funkcjonariuszy Placówki w Krakowie-Balicach z wykorzystaniem robota IBIS – zdało sobie sprawę, jak wielkiej odpowiedzialności, sprawności, odwagi oraz precyzji wymaga codzienna praca Straży Granicznej. Serdecznie dziękuję za tę służbę i mam nadzieję, że robot IBIS będzie wspierał funkcjonariuszy w wykonywaniu szczególnie niebezpiecznych zadań”- powiedział Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik.

– Taki robot w sytuacjach zagrożenia życia będzie dla nas olbrzymim wsparciem, podniesie 50-kilogramowy bagaż, a nawet potrafi odciągnąć pirotechnika lub pojazd ze strefy bezpośredniego zagrożenia, nie narażając innych osób – podkreśla kapitan Artur Moskalik  – funkcjonariusz Straży Granicznej.

IBIS to bezcenny partner dla funkcjonariuszy, może ocalić ludzkie życie – lepiej jednak byłoby nie przekonywać się o jego możliwościach w kryzysowej sytuacji .

karpacki.strazgraniczna.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast