Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Rodzice potwierdzają: warto szczepić!

Rodzice potwierdzają: warto szczepić!

Dobiegła końca tegoroczna edycja programu szczepień przeciwko pneumokokom, który Województwo Małopolskie od 2014 r. realizuje we współpracy z małopolskimi samorządami. Od czerwca do grudnia 2016 r. dzieci z regionu zostały zaszczepione w sumie prawie 4 tys. dawkami szczepionek. Łącznie zaszczepiono ponad 3,2 tys. dzieci.

Dzięki Programowi zdrowotnemu dotyczącemu profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce w 2016 r. w tym roku udało się zaszczepić o ponad 600 dzieci więcej niż w roku ubiegłym (2 609 dzieci) i prawie 5 razy więcej niż w 2014 r. (710), kiedy to program startował. W sumie do 12 grudnia 2016 r. 3 243 małym Małopolanom podano w sumie prawie 4 tys. dawek szczepionek.

W Małopolsce realizujemy obecnie 6 programów profilaktycznych:  kardiologiczny, onkologiczny, przeciwdziałający cyberzagrożeniom i depresji oraz szczepień ochronnych przeciwko HPV i pneumokokom.  Każdy z nich jest ważny, ale ten dotyczący szczepień przeciwko pneumokokom jest szczególny, bo dotyczy życia i ochrony zdrowia naszych najmłodszych Małopolan – mówi wicemarszałek województwa Wojciech Kozak.

Program bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom, którego realizatorem jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika w Krakowie spotkał się z uznaniem i ciepłym przyjęciem wśród rodziców i opiekunów. W wypełnianej przed szczepieniami ankiecie aż 98 proc. z nich uznało szczepienia ochronne za bardzo ważne. Ponad 96% rodziców, dzieci które już zostały zaszczepione jest zadowolona z udziału w programie, a ponad 98% chce, by program był kontynuowany.

W tym roku do małopolskiego programu przystąpiło 9 jednostek samorządu terytorialnego: miasta: Nowy Sącz, Tarnów i Kraków, powiaty: tarnowski, brzeski, krakowski, proszowicki, nowotarski i wielicki, w tym 27 gmin: Ciężkowice, Gromnik, Lisia Góra, Pleśna, Radłów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Skrzyszów, Szerzyny, Tarnów, Tuchów, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Wojnicz, Zakliczyn i Żabno, Niepołomice, Koszyce, Nowe Brzesko, Nowy Targ, Czarny Dunajec, Miasto Nowy Targ, Brzesko, Dębno, Gnojnik, Czchów, Iwkowa. Dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego zaszczepiono: w Nowym Sączu 78 dzieci, w Tarnowie 541 dzieci a w Krakowie 136 maluchów. W powiatach liczba zaszczepionych rozkłada się następująco: w: tarnowskim – 821 dzieci, brzeskim – 418, krakowskim – 324, proszowickim – 80, nowotarskim – 298 oraz wielickim – 101. Ten wariant programu był adresowany był do dzieci zamieszkałych na terenie Małopolski w wieku do 3 lat.

Oprócz tego Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im św. Ludwika w Krakowie zrealizował wariant programu, przeznaczony dla dzieci do lat 5 z placówek opiekuńczo-wychowawczych na terenie Małopolski oraz żłobków (poza Krakowem, który posiada własny program szczepień). Dzieci były szczepione bezpośrednio w żłobkach i klubach, bez konieczności dojazdu do przychodni czy szpitala. Takie szczepienia odbyły się m.in. w: Bochni, Bukownie, Chrzanowie, Frydrychowicach, Gnojniku, Limanowej, Michałowicach, Miechowie, Myślenicach, Niegowici, Niepołomicach, Nowym Sączu, Nowym Targu, Olkuszu, Oświęcimiu, Rabce Zdrój, Radgoszczy, Rybnej, Rząsce, Skawinie, Spytkowicach, Starej Wsi, Tarnowie, Trzebini, Wieliczce, Węgrzcach i Żabnie. W tym wariancie udało się zaszczepić 446 maluchów.

Przez 3 lata trwania programu Województwo Małopolskie przeznaczyło na jego realizację łącznie ponad 2 mln zł. W przyszłym roku program będzie kontynuowany, a na jego realizację władze województwa planują przeznaczyć ponad 900 tys. zł.

Szczegóły dotyczące realizacji programu znajdują się na stronie: www.profilaktykawmalopolsce.pl.

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast