Don't Miss
Home » Kultura » Rok Conrada w ZSP nr 2

Rok Conrada w ZSP nr 2

Przez dwa dni 7 i 8 grudnia 2017 obchodzono w ZSP nr 2 w Brzesku Rok Conrada. Sejm RP ogłosił Josepha Conrada-Korzeniowskiego patronem roku 2017 w związku z przypadającą 3 grudnia – 160. rocznicą urodzin tego angielskiego pisarza polskiego pochodzenia.

W szkole, pierwszego dnia odbyły się Lekcje z Conradem. Tak nazwano wspólne, głośne czytanie „Heart of Darkness” (Jądro ciemności) w językach angielskim i polskim. Poprzedziło je wysłuchanie fragm. „ The End” zespołu The Doors.

„The Nuelle, a cruising yawl…” zaczęła pani prof. Dorota Oleksy, a po niej po angielsku czytali Mikołaj Rachwał, Marek Stańczyk, Krzysztof Korta, Mateusz Brzyk, Sebastian Bugaj, Sebastian Musiał i pan prof. Marcin Przybylski. Nauczyciele j. angielskiego i uczniowie zgodnie przyznali, że literacki język angielski, którym posługuje się Joseph Conrad jest niezwykle trudny. Czytanie w j. polskim rozpoczęła nauczycielka Anna Skoczek, a kontynuowali już wszyscy uczniowie klasy 1technikum mechatronicznego. Tę część zakończono wysłuchaniem w całości piosenki The Doors. Uczniom wyświetlono teksty na tablicy interaktywnej, tak by wszyscy mogli kształcić swoje umiejętności językowe; mechatronicy bowiem również na j. polskim realizuje projekt unijny: „Zintegrowane nauczanie języka i przedmiotu (CLIL) – nową szansą na rozwój szkoły”.

Równocześnie pod koniec lekcji przez szkolny radiowęzeł prezentowano myśli i aforyzmy Conrada z książki „Jądro ciemności”, m.in. „Żyjemy, tak jak śnimy – samotnie”. Poprzedził je niezwykle sugestywny sygnał muzyczny pochodzący z Conrad Festival pt. „Niepokój”. Słowa pisarza i akcent muzyczny miały przebudzić z letargu, zmusić do zastanowienia i skierować uwagę na relację z Conrad Festival, wyświetlaną na szkolnym korytarzu, o czym informowano w programie obchodów Roku Conrada na stronie internetowej. Tę część nagrali uczniowie pod kierunkiem pana prof. Tomasza Kukli. Okazuje się, że radiowęzeł jest bardzo skutecznym narzędziem przekazywania wiedzy. Każdy z zapytanych uczniów wiedział, że w szkole obchodzony jest Rok Conrada, że napisał on „Jądro ciemności” i mówił „coś o kłamstwie i samotności”. Najbardziej dociekliwi uczniowie z kl. 2 zasadniczej szkoły zawodowej zapytali dlaczego jego nazwisko zapisano przez „C”. Dowiedzieli się więc, że pseudonim Conrad pochodzi od drugiego imienia i zapisane jest w j. angielskim, bo pisarz choć był Polakiem (synem zesłańców; rodzice Conrada zostali zesłani w głąb Rosji za działalność patriotyczną w 1861 roku, tj. przed wybuchem powstania styczniowego) pisał w j. angielskim, a o przynależności do literatury danego kraju świadczy język, w którym autor publikuje swoje utwory.

Młodzież miała okazję obejrzeć fragmenty relacji z 3 dni Conrad Festival, tj.  Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, który odbył się w Krakowie 23-29 X 2017 roku pod hasłem: „Niepokój”. Organizatorzy festiwalu uznali, że niepokój najtrafniej charakteryzuje kondycję współczesnego człowieka. Relację w hallu przygotował pan prof. Wojciech Nowacki. Każdy uczeń, który przechodził szkolnym korytarzem mógł zwrócić uwagę na tłumy rówieśników, którzy uczestniczyli w spotkaniach ze sławnymi pisarzami, gośćmi Conrad Festival.

W drugim dniu obchodów, zatytułowanym Conrad filmowy, tj. 8 grudnia odbyła się projekcja filmu „Czas Apokalipsy”, nakręconym na motywach powieści „Jądro ciemności”. Kultowy film Francisa Forda Coppoli z 1979 roku, uznany za najważniejszy obraz XX wieku obejrzało w wyjątkowym skupieniu 75 osób.

W ramach podsumowania dwudniowych obchodów Roku Conrada w ZSP nr 2 zwrócono uwagę na etykę Conradowską. Zakłada ona, że można zachować wartości moralne i sprzeciwić się złu bez względu na okoliczności. Marlow – bohater „Jądra ciemności” wyznaje proste zasady: honor, uczciwość, lojalność, odwaga, prawdomówność, prawość. Wierność zasadom moralnym kształtuje tożsamość człowieka i  Rok Conrada był znakomitą okazją, by o tym przypomnieć. 

Anna Skoczek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast