Nie przegap
Strona główna » Kultura » Rok Czesława Miłosza

Rok Czesława Miłosza

„Daj pewność, że trudziłem się na Twoją chwałę …”
Czesław Miłosz

Słowa te pochodzące z wiersza „Modlitwa” były mottem obchodów w naszej szkole Roku Czesława Miłosza.
Zgodnie z wieloletnią tradycją na dzień 6 grudnia przygotowano sesję popularnonaukową, która miała przybliżyć sylwetkę poety, pisarza, noblisty.

Na program sesji złożyły się: film o Czesławie Miłoszu „Wspomnienie”, prezentacja multimedialna „Życie i twórczość”, montaż poetycko-muzyczny „Daj pewność, że trudziłem się na twoją chwałę” , wykład mgr Anny Marchewki (dziennikarki „Tygodnika Powszechnego”, redaktorki TVP Kultura), a także wystawa „Śladami Czesława Miłosza-Wilno, Szetejnie, Warszawa, Paryż, Berkeley, Kraków, kolaż artystyczny „Miłoszowy zawrót głowy”.

Ukoronowaniem sesji była Wieczornica, na którą zaproszono m.in. wielu gości spoza szkoły. Jak co roku program cieszył się dużym zainteresowaniem, co jest niewątpliwie zasługą pani mgr Joanny Barnaś, mgr Małgorzaty Smoleń, mgr Weroniki Śliwy-Ciury, mgr Haliny Pacer, które włożyły w przedsięwzięcie całą swoją inwencję twórczą, pomysłowość, serce i czas.

Interesujący, na wysokim poziomie był wykład p. dr A. Marchewki, a wzruszeń, pozytywnych emocji dostarczył montaż słowno-muzyczny, w którym wystąpiła młodzież szczególnie utalentowana artystycznie (recytatorsko-wokalnie) – Katarzyna Barnaś 3F, Grzegorz Wyjaśniał 3H, Mateusz Maklas 2A, Marta Łach 2G, Olga Rudek 1D, Regina Wojnicka 2C, Ewa Wiśniowska 3AT, Łukasz Kijak 3 AT, Łukasz Tryba 1IT, Natalia Drużkowska 1A i Bruna Petres 2E – uczennica pochodząca z Brazylii, która zarecytowała wiersz Czesława Miłosza „Sens” w języku portugalskim.

Kolorytu i nastroju dodawała piękna dekoracja, zwłaszcza oryginalnym okazał się pomysł umieszczenia na zasuszonych liściach cytatów z wierszy Czesława Miłosza. Mamy nadzieję, że trud osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie nie okazał się daremny, ale przyczynił się chociaż po części do poznania i zrozumienia twórczości polskiego noblisty.

zsp1 brzesko

Podobne artykuły
“%RELATEDPOSTS%”

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast