Don't Miss
Home » Wiadomości » Rolnicze spotkanie w Brzesku

Rolnicze spotkanie w Brzesku

DSC_0177-nRestauracja August była miejscem spotkania rolników z powiatu brzeskiego. Inicjatorem spotkania rolników i przedstawicieli Spółki Wodnej był Tomasz Latocha – Przewodniczący Izby Rolnej. W zebraniu wzięli także udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Brzesku.

Tematem spotkania stał się problem wielu rolników, zwłaszcza z gminy Szczurowa, gdzie Spółka Wodna wystąpiła do firmy windykacyjnej o ściągnięcie z rolników zaległych kwot składki, które powinni rolnicy wpłacić na rzecz spółki. Niektórzy z nich mają zapłacić po kilkaset złotych.

Spółka odpowiada za czyszczenie rowów melioracyjnych. Zdaniem rolników nie robi tego, a  jeżeli już to jakość prac nie jest najlepsza. Dlatego przestali płacić. Odpowiedź spółki jest jedna – płacenie składek jest obowiązkowe. Władze Spółki dodają, że skoro rolnicy nie płacą to nie ma za co konserwować rowów.

Rolnicy z gminy Szczurowa nie są przeciwni działalności Spółki Wodnej. Cześć z nich przestała płacić 20 złotych rocznie za hektar pola, ponieważ na przykład w Woli Przemykowskiej od kilku lat trwa scalanie gruntów i spółka wodna nie robi żadnych prac. Część rolników nie płaci bo nie ma z czego. Trzy lata temu podczas powodzi, a także  podczas ubiegłorocznych nawałnic stracili plony.

Jan Prosowicz – kierownik Spółki Wodnej w Szczurowej podkreśla, że opłatę narzuca prawo. W gminie Szczurowa nie płaci 40 procent rolników. Jeżeli zaś, spółka wykonuje prace, to rolnicy nie są z nich zadowoleni.

Spółka wynajęła firmę windykacją, aby ściągnęła od rolników zaległe należności. To oburzyło gospodarzy.

Czy uda się sprawę załatwić polubownie? Pokaże najbliższe spotkanie władz spółki z rolnikami. Na razie z inicjatywy Tomasza Latochy doszło do spotkania i rozmów pomiędzy zainteresowanymi stronami. To zapewne krok w dobrą stronę. Konflikt zapewne uda się rozwiązać. Potrzebna będzie jedynie dobra wola wszystkich zainteresowanych.
IB

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast