Home » Region » Rower sposobem na jesienną melancholię

Rower sposobem na jesienną melancholię

Nocny_trip_2012_02Wzmożona senność, problemy z pamięcią i koncentracją oraz  zwiększony apetyt i nadmierna drażliwość. Takie są objawy sezonowej depresji. Zazwyczaj rozpoczyna się ona, kiedy dni stają się krótsze, w okolicach października lub listopada. Potrwać może aż do marca, gdy słońce ponownie zaczyna świecić dłużej. Choroba afektywna sezonowa skutkuje zakłóceniem pracy zegara biologicznego, a receptą na nią może być wysiłek fizyczny. Dlatego jednym z elementów II Muzykoterapii zainicjowanej przez Centrum Zdrowia Tuchów będzie nocy trip rowerowy z Tarnowa do Wierzchosławic. 

Kiedy jesienne zmęczenie po pracy daje się znaki pozornie rower  może się  wydawać niezbyt trafionym pomysłem. Tego rodzaju aktywność jest jednak świetnym sposobem na zmęczenie psychiczne. Przejażdżka rowerem pomaga się zrelaksować, odstresować i pozbyć nagromadzonego w ciele napięcia. Jest to sport niemal dla każdego, niezależnie od wieku czy wydolności fizycznej. W wielu przypadkach bywa nawet zalecaną formą rehabilitacji. Rower przez poprawę wydolności układu krążenia ma dobroczynny wpływ na pracę serca i zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej.  Dbamy  też o stawy, ponieważ nie przeciążamy ich ciężarem ciała, jak ma to miejsce na przykład u biegaczy. Kiedy jest nieco chłodniej rower hartuje ponadto organizm.

Nocny trip ma charakter turystyczny, odbędzie się w grupach i będzie przebiegał pod hasłem Wyjście z mroku. Rozpocznie się o godzinie 22.30 w piątek 18 października przed FORMA Fitness Klub przy ulicy  Nowy Świat 48. Uczestnicy imprezy mogą wybrać jedną z dwóch tras. Prócz  stosunkowo krótkiej dwunastokilometrowej mogą się zdecydować na  dłuższą liczącą 31 kilometrów.  Jadący nią po przejechaniu obok budynku OSP w Białej pojadą do Niedomic, przekroczą Dunajec w Biskupicach Radłowskich, by po przejechaniu przez Radłów dotrzeć do Wierzchosławic. Przy Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach na uczestników imprezy będzie czekał ciepły posiłek. Na koniec zaplanowano powrót w grupie do Tarnowa. Przejazd będzie odbywał zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Choć uczestnicy imprezy otrzymają pamiątkowe, odblaskowe kamizelki warto pamiętać o oświetleniu roweru. Przed jesienią w rowerowych lampkach często trzeba wymienić baterie. Informacje i zapisy – nocny.trip@czt.com.pl . Przejazd ma charakter otwarty, a udział w nim jest bezpłatny.

Prócz nocnego rajdu rowerowego Muzykoterapia będzie się składać z konferencji szkoleniowej, zatytułowanej Człowiek w potrzebie, która rozpocznie się 18 października o godz.9.00 w Domu Kultury w Tuchowie.  Zwieńczeniem imprezy 20 października o 18.30 będzie koncert  charytatywny utworów Marka Grechuty w wykonaniu zespołu Plateau, Martyny Jakubowicz i Anny Wyszkoni oraz laureatów Grechuta Festiwal 2013.  Impreza w tarnowskim teatrze  jest związana z inauguracją pracy zawiązanej w Tuchowie Fundacji Zdrowym Być. Będzie ona prowadzić działania na rzecz osób niepełnosprawnych, w zakresie terapii uzależnień i ochrony zdrowia psychicznego.

MK

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast