Don't Miss
Home » Felietony » Rozmowa z Wójtem Gminy Dębno Grzegorzem Brachem

Rozmowa z Wójtem Gminy Dębno Grzegorzem Brachem

Informator Brzeski: Dlaczego pańskim zdaniem przyznano w tym roku organizację Dożynek Wojewódzkich właśnie waszej gminie?
Grzegorz Brach: Tradycje dożynkowe w gminie Dębno są bardzo mocno ugruntowane i sięgają wielu lat wstecz. Co roku imprezę dożynkową organizuje inna miejscowość i jest to nie tylko święto gminy, ale przede wszystkim święto tej miejscowości. Miejsce dożynek zawsze jest wspaniale przygotowane. Wieńce i dekoracje przygotowują sami mieszkańcy.
W organizację angażuje się cała społeczność lokalna i wszystkie organizacje i stowarzyszenia. Wieś, która jest organizatorem dożynek pokazuje się zawsze od jak najlepszej strony. To są argumenty, które na pewno były brane przy przyznaniu nam organizacji tegorocznych Dożynek Wojewódzkich.

IB: Jednak to na pewno nie jedyne wasze atuty, które przeważyły?
G.B.: Na pewno ważnym było również nasze doświadczenie w organizowaniu dużych imprez, bo przecież taką imprezą na pewno jest Turniej Rycerski, który co roku odbywa się na zamku w Dębnie. Inną imprezą organizowaną przez nas jest Przegląd Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych „Krakowiaczek”. W naszym programie imprez znajduje się również „Biesiada Agroturystyczna”, a ostatnio byliśmy także organizatorami Spartakiady Wojewódzkiej. Uważam więc, że jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do przeprowadzenia dużych imprez. Na przykład dożynek.

IB: Czy to będzie duża promocja dla gminy?
G.B.: Tak to będzie na pewno wielka promocja dla naszej gminy. Mamy zresztą co pokazać, o czym opowiadać i mamy czym się chwalić, ponieważ gmina bardzo dynamicznie rozwija się od wielu lat. Jesteśmy gminą, w której bardzo wielu ludzi lokuje swoje cele życiowe. Budują tutaj swoje domy. Posiadamy gęstą sieć przedszkoli i szkół podstawowych. Mamy bardzo dobrą sieć dróg. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców, budujemy coraz więcej chodników. Miejscowości są wodociągowane. Cały czas poszerzamy sieć kanalizacyjną. Już ponad 48% miejscowości jest skanalizowanych. Rozbudowujemy oczyszczalnie ścieków. W gminie jest sporo miejsc, które warto zwiedzić. Przede wszystkim nasza chluba czyli zamek. Jest kościół w Porąbce Uszewskiej i Grota, która od niedawna ma status sanktuarium. Jesteśmy gminą przyjazną dla mieszkańców i gości nas odwiedzających.

IB: Czy zorganizowanie dożynek będzie dużym przedsięwzięciem?
G.B.: Na pewno. Śledząc historię dożynek organizowanych w latach ubiegłych zakładamy, że w imprezie weźmie udział około stu delegacji gminnych. Oprócz tego przybędzie spora liczba zaproszonych gości. Od parlamentarzystów, poprzez głównego organizatora czyli Zarząd Województwa Małopolskiego i lokalnych działaczy oraz przedsiębiorców. Oczywiście będą też mieszkańcy gminy i całego regionu. Uważam, że Porąbka Uszewska jako gospodarz jest miejscowością bardzo dobrze przygotowaną do organizacji tej imprezy. Dysponujemy tam dużą ilością miejsc parkingowych znajdujących się przy drogach publicznych, przy szkołach i kościele. Jest także duża ilość miejsc u prywatnych przedsiębiorców, a także u zawsze życzliwych mieszkańców. W razie niepogody duży i przestronny kościół pomieści kilka tysięcy osób, a w przypadku słonecznej aury jest grota z pięknym otoczeniem, gdzie wszyscy uczestnicy będą mogli się pomieścić i wziąć udział w uroczystościach. Przewidziane jest również przejście drogą gminną na stadion LKS Victoria Porąbka Uszewska, gdzie będzie ustawiona główna scena i zbiorą się wszystkie delegacje wieńcowe, zaproszeni goście oraz publiczność. Płyta stadionu i widownia pomieści na pewno wszystkich chętnych do wzięcia udziału w dożynkach. Właśnie na tym stadionie od lat odbywa się Biesiada Agroturystyczna, a więc logistycznie mamy wszystko bardzo dobrze przygotowane i na pewno sobie poradzimy z tym przedsięwzięciem.

IB

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast