Nie przegap
Strona główna » Region » Rusza kolejna edycja Tarnowskich Piątków Naukowych

Rusza kolejna edycja Tarnowskich Piątków Naukowych

tpn1Wykładowcy Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie zapraszają uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w wykładach popularno-naukowych  kolejnej, szóstej już edycji Tarnowskich Piątków Naukowych. To doskonała okazja do pogłębienia wiedzy, zaspokojenia ciekawości i twórczego rozwijania zainteresowań. Pierwsze spotkanie już w najbliższy piątek, 4 listopada.

Podobnie, jak przed rokiem, cały cykl Tarnowskich Piątków Naukowych obejmie aż 18 wykładów dla wszystkich chętnych uczniów z regionu. W tym roku w otwartych wykładach będą mogli brać udział uczniowie zarówno szkół ponadgimnazjalnych, jak i gimnazjów. Organizatorzy przygotowali dla nich atrakcyjne w formie i treści popularnonaukowe spotkania dotyczące chemii, matematyki oraz ochrony środowiska. – Zależy nam na popularyzacji nauki wśród młodych, dlatego forma wykładów została dostosowana do takich właśnie odbiorców. O nauce można mówić z pasją – przekonuje dr Jerzy Szczepański, dyrektor Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego PWSZ w Tarnowie.  – Uczestnicy nie muszą posiadać specjalnego przygotowania, czy wyjątkowej wiedzy, wykraczającej poza program gimnazjum, liceum, czy technikum. Wystarczą dobre chęci i uwaga, by wynieść ze spotkań sporo wiedzy –  dodaje.

Tarnowskie Piątki Naukowe adresowane są do całych klas pod opieką nauczyciela. Opiekun powinien dokonać wcześniej rezerwacji w Dziale Kształcenia Ustawicznego PWSZ w Tarnowie (tel. 14 63 16 568). Należy zrobić to najpóźniej do środy poprzedzającej wybrany wykład.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ W LISTOPADZIE

Tarnowski Piątek Matematyczny, piątek 4 listopada 2016, godz. 10.00

Dominik Burek, „O trzecim problemie Hilberta”

Za co w XIX wieku można było zdobyć nagrodę 500 złotych franków ? Otóż, na przykład za rozwiązanie jednej z wersji problemu matematycznego, który później nazwano trzecim problemem Hilberta. O tym problemie, jego historii, rozwiązaniu i samej sylwetce Hilberta posłuchamy podczas wykładu.

Tarnowski Piątek Chemiczny, piątek 18 listopada 2016, godz. 10.00

dr Rafał Kurczab, „Nanowoda – hit czy kit?” wykład dla gimnazjalistów

Woda, która nie zamarza w temperaturze -60 stopni Celsjusza i wrze w 160 stopniach,
a do tego może rozpuścić w sobie nawet olej. O takim wynalazku zrobiło się w ostatnim czasie bardzo głośno w świecie nauki za sprawą Polskich naukowców. O nanowodzie, jak nazwali ja twórcy, oraz jej właściwościach i potencjalnych zastosowaniach będzie niniejszy wykład.

Tarnowski Piątek Ochrony Środowiska, piątek 25 listopada 2016, godz. 10.00

dr hab. Janusz Fyda, „Nanocząstki w środowisku.

Nanotechnologie i nanoprodukty znajdują zastosowanie w coraz to nowych dziedzinach życia człowieka. Chociaż korzyści z ich stosowania w przemyśle i gospodarstwie domowym nie podlegają dyskusji, wciąż niewiele wiadomo o występowaniu, drogach rozprzestrzeniania i wpływie nanoodpadów na organizmy żywe i środowisko naturalne. W trakcie wykładu przedstawione będą podstawowe rodzaje zaprojektowanych i wytwarzanych przez człowieka nanocząstek jak również aktualny stan wiedzy dotyczący ich obecności w środowisku, szkodliwości oraz możliwości dezaktywacji i usuwania.

Terminarz Tarnowskich Piątków Naukowych IMP

Tarnowskie Piątki Matematyczne:

 • 4 listopad 2016 r.
 • 2 grudzień 2016 r.
 • 13 styczeń 2017 r.
 • 3 marzec 2017 r.
 • 7 kwiecień 2017 r.

Tarnowskie Piątki Chemiczne:

 • 18 listopad 2016 r. dla uczniów szkół gimnazjalnych
 • 9 grudzień 2016 r. dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
 • 20 styczeń 2017 r. dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych
 • 10 marzec 2017 r. dla uczniów szkół gimnazjalnych
 • 21 kwiecień 2017 r. dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

Tarnowskie Piątki Ochrony Środowiska:

 • 25 listopad 2016 r.
 • 16 grudzień 2016 r.
 • 27 styczeń 2017 r.
 • 17 marzec 2017 r.
 • 28 kwiecień 2017 r.

Szczegółowy plan spotkań w ramach Tarnowskich Piątków Naukowych można znaleźć na stronie: http://pwsztar.edu.pl/uczelnia/konferencje-i-szkolenia/zajecia-edukacyjne-dla-mlodziezy/

PWSZ

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast