Don't Miss
Home » Region » Rusza odbudowa wieży w Melsztynie

Rusza odbudowa wieży w Melsztynie

Kolejne pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego płyną do Zakliczyna. Tym razem gmina nad Dunajcem otrzymała 200 tys. zł dofinansowania na zabezpieczenie ruin zamku w Melsztynie.

Za te pieniądze zabezpieczona zostanie wieża zamku z XIV wieku – w planach jest jej odbudowanie i utworzenie na szczycie platformy widokowej.

– Działania w tym celu, aby pozostałości po zamku w Melsztynie były prawdziwą atrakcją turystyczną naszej gminy podejmujemy już od jakiegoś czasu. W ubiegłym roku przeprowadzone zostały badania archeologiczne. Odbudowany został wykusz przy murze arkadowym. Mamy program konserwatorski na wieżę oraz dokumentację projektową wraz z prawomocnym pozwoleniem na budowę – objaśnia burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak. W dniu 5 lipca br. teren zamku w Melsztynie wizytowała Pani dr hab. Katarzyna Zalasińska – Dyrektor Departamentu Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koszt odbudowy wieży to wydatek rzędu około 2 mln zł. Burmistrz Dawid Chrobak zapowiada, że składane będą kolejne wnioski o środki z budżetu państwa na realizację planów. W zakliczyńskiej gminie myśli się również o zagospodarowaniu przyległych terenów na wzgórzu nad Dunajcem, na których niedawno odbyła się II Biesiada Rycerska. Być może w odbudowanym fragmencie zamku uda się także stworzyć galerię sztuki, gdzie swoje prace wystawialiby np. lokalni artyści.

W pozyskaniu środków na pierwszy etap odbudowy wieży zamku w Melsztynie bardzo pomógł Poseł na Sejm RP Prof. Włodzimierz Bernacki wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Tarnowie Ryszardem Pagaczem, za co władze samorządowe zakliczyńskiej gminy serdecznie dziękują.

um

Fot. Maciej Mazur

Fot. Maciej Mazur#melsztyn #zamek #zakliczyn #małopolska #powiattarnowski

Opublikowany przez Informator Brzeski Niedziela, 8 kwietnia 2018

Reklamy i banery w gazecie oraz na portalu Informator Brzeski  – tel. 608 653 909, redakcja@informatorbrzeski.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast