Don't Miss
Home » Wiadomości » Ruszyła budowa chodnika w Bielczy

Ruszyła budowa chodnika w Bielczy

chodnik bielczaBlisko 850 tysięcy złotych wyda gmina Borzęcin na budowę chodnika, pełniącego funkcję alejki historycznej wsi oraz parkingu przy drodze gminnej w centrum miejscowości Bielcza. Przed kilkoma tygodniami ruszyły prace, które zgodnie z harmonogramem powinny się zakończyć w trzeciej dekadzie listopada. Samorząd gminy Borzęcin, na realizację zadania pozyskał dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach działania „Odnowa i Rozwój Wsi” – wdrażanie lokalnych strategii rozwoju w kwocie blisko 470 tysięcy złotych.

To zadanie było jednym z moich priorytetów w obecnej kadencji i wraz z jej zakończeniem, zostanie zrealizowane – mówi Anna Choczyńska, radna Rady Gminy Borzęcin, a zarazem sołtys wsi Bielcza. – Zabiegałam o kontynuację budowy chodnika i dzisiaj, mimo sporych kosztów realizacji przedsięwzięcia, inwestycja staje się faktem. Dzięki zaangażowaniu samorządu z wójtem Januszem Kwaśniakiem na czele, pozyskaliśmy środki finansowe z zewnątrz, a oprócz zapowiadanego chodnika wybudujemy dodatkowo parking – zaznacza radna.

Aby pozyskać środki finansowe z funduszy Unii Europejskiej gmina Borzęcin przygotowała projekt pn. „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej oraz wiedzy historycznej o wsi Bielcza poprzez budowę chodnika, pełniącego rolę alejki historii wsi Bielcza i parkingu wraz z informacją o historii i istotnych wydarzeniach w dziejach miejscowości”.

Musieliśmy się skutecznie wpisać w strategię Lokalnej Grupy Działania „Kwartet na Przedgórzu”, aby móc pozyskać dofinansowanie w ramach dysponowanych przez „Kwartet” dodatkowych środków. Stąd pomysł na alejkę i tablice informacyjne eksponujące bogatą historię i dorobek tej miejscowości – mówi Janusz Kwaśniak, wójt Gminy Borzęcin. – Dzięki temu powstaje obiekt, który będzie nie tylko służył mieszkańcom, ale i turystom chcącym poznać bliżej historię i walory Bielczy – podkreśla wójt.

W ramach realizacji zadania wybudowany zostanie chodnik wraz z kanalizacją deszczową przy drodze gminnej Bielcza-Biadoliny na odcinku 770 metrów, od istniejącego chodnika do kościoła parafialnego w tej miejscowości oraz parking w sąsiedztwie zabytkowego kościoła. W ciągu chodnika zainstalowanych zostanie 5 tablic z najważniejszymi datami z historii Bielczy, a na jego początku i końcu, dwie tablice informacyjne z opisem historii miejscowości i oznakowaniem systemu „GUIDE 24/24”. Fotokody będą odsyłać zainteresowanych mieszkańców i turystów do szerszej informacji zamieszczonej na stronie internetowej.

ug

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast