Nie przegap
Strona główna » Kultura » Rycerskie zmagania w Dębnie / zdjęcia

Rycerskie zmagania w Dębnie / zdjęcia

dsc_2757-kopiaPełne emocji walki rycerskie można było obejrzeć w niedzielę, 22 września podczas XVIII Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego “O Złoty Warkocz Tarłówny”. Widowisko od lat budzi olbrzymie emocje wśród dzieci i dorosłych.  Dębno w tym dniu wypełniały echa szczęku mieczy, świstu strzał, wystrzałów z hakownic, a wieczorem muzyki i zabawy. Motywem przewodnim tegorocznej edycji była odsiecz wiedeńska.

Pieszczotliwie określane przez rekonstruktorów “dębińskie błota” okazały się w tym roku łaskawe – pomimo niestabilnej pogody – w dniu Turnieju wszystko odbyło się w należytym porządku. Do Dębna zjechali rycerze z całej Polski, a także z Czech i Węgier, którzy przez dwa dni obozowali w obozie rycerskim zlokalizowanym w zamkowej fosie. Wieczorami członkowie bractw rycerskich w towarzystwie swych dam ucztowali przy ogniskach, gdzie przy kielichu dobrego wina, do późna snuto opowieści o walecznych czynach rycerskich (zaplanowanych oczywiście w ramach niedzielnych pokazów).

Od godziny 13.00 w niedzielne popołudnie mogliśmy obejrzeć pokazy kaskaderów konnych, średniowiecznych wojów, husarzy, japońskich samurajów, turniej łuczniczy a także budzące spore zaciekawienie pokazy artyleryjskie.

Szczególnie dużo emocji dostarczyły indywidualne walki rycerskie o tytułowy “Złoty Warkocz Tarłówny”. To wzbudzająca bodaj największe zainteresowanie część imprezy. Rycerze nie reżyserują walk, nie markują też cięć i uderzeń. Publiczność zachwycały swoim wyglądem błyszczące zbroje, potężne miecze, tarcze i topory – a przede wszystkim ostra, dynamiczna walka.

W okolicy dębińskiego zamku na turystów czekało wiele atrakcji. Ci, którzy nie tylko lubią czytać lub słuchać o minionych wydarzeniach mogli obejrzeć obóz rycerski, pokazy walk i musztry, a także ćwiczenia w sztuce wojennej oraz pojedynki. Prawdziwi podróżnicy poszukujący nowych wrażeń z przyjemnością zwiedzali zamek oraz przechadzali się po zorganizowanym przy nim jarmarku.

Rok 2013 to – 330. rocznica Bitwy Pod Wiedniem. Z tej okazji do Dębna przybyli husarze prezentujący nie tylko piękne konie, ale również budzące zachwyt uzbrojenie i wyposażenie towarzyszy husarskich – niezwyciężonej polskiej formacji kawaleryjskiej.

– Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszego regionu, co roku możemy gościć kilkanaście kilkanaście tysięcy turystów – podkreślali organizatorzy.

Turniej odbywał się pod patronatem honorowym: Marszałka Województwa Małopolskiego, Starosty Powiatu Brzeskiego, Wójta Gminy Dębno.

 

 

 

 

 

IB

Foto: Maciej Mazur

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast