Nie przegap
Strona główna » Kultura » Są pieniądze na remonty kolejnych kapliczek / Iwkowa i Brzesko

Są pieniądze na remonty kolejnych kapliczek / Iwkowa i Brzesko

Każda kapliczka to pamiątka po ważnych wydarzeniach, często bardzo dramatycznych dla lokalnej społeczności. Dlatego samorząd województwa małopolskiego po raz kolejny zdecydował o wsparciu renowacji zabytkowych kapliczek z całej Małopolski. Dzięki przyznanym dotacjom z budżetu województwa na łączną wysokość 340 tys. zł uda się uratować 64 przydrożnych krzyży i figur. W poniedziałek 29 maja radni województwa zgodzili się, aby na tegoroczną edycję konkursu „Kapliczka Małopolski 2017” przeznaczyć 340 tys. zł. 

Już po raz 6. Województwo Małopolskie zdecydowało o dofinansowaniu remontów zabytkowych kapliczek. Dzięki temu kolejne kilkadziesiąt obiektów odzyska dawny blask.

– Nie wyobrażam sobie, że moglibyśmy zapomnieć o kapliczkach, które wpisały się już na dobre w krajobraz Małopolski. Zawieszone na drzewach, postawione przy drogach czy szlakach turystycznych stanowią zapis historii, świadectwo wiary i często zachwycające przykłady sztuki ludowej. Trzeba je chronić przed niszczącym działaniem czasu – podkreśla Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Co uda się zrobić dzięki tym środkom? 6 tys. zł z tej puli pomoże w wyremontowaniu kapliczki słupowej z 1869 r. w miejscowości Porąbka (Gmina Iwkowa). Z kolei 6 tys. zł pozwoli na wsparcie konserwacji kamiennej kapliczki przedstawiającej figurę św. Annę Samotrzeć na postumencie, datowanej na 1856 rok, w Jadownikach na południowym stoku wzgórza Bocheniec (Gmina Brzesko).

Przypomnijmy, co roku w konkursie „Kapliczki Małopolski” mogą brać udział gminy i powiaty, na terenie których niszczeją kapliczki – zarówno te zabytkowe, jak i te nie wpisane do rejestru, ale ważne dla lokalnych społeczności. Co ważne, samorządy mogą zgłosić także prace prowadzone przy kapliczkach, które są własnością prywatną – pod warunkiem, że nawiążą współpracę z ich właścicielami.

malopolskie.pl

Fot. Maciej Mazur

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast