Nie przegap
Strona główna » Religia » Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie zaprasza na tygodniowy odpust

Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie zaprasza na tygodniowy odpust

W niedzielę, 6 maja, w Sanktuarium św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Szczepanowie rozpocznie się tygodniowy odpust ku czci patrona Polski, pod hasłem „Święty Stanisław patronem jedności narodowej”.

Kustosz ks. Władysław Pasiut zaprasza wszystkich do wspólnej, tygodniowej modlitwy podczas majowego odpustu.

– Uroczystości odpustowe wpisują się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jak również złączone będą z czterdziestą rocznicą pobytu kardynała Karola Wojtyły w Szczepanowie, a także z czterdziestą rocznicą Jego wyboru na Stolicę Piotrową – dodaje.

W czasie tegorocznego odpustu, poświęcona zostanie Droga Krzyżowa w szczepanowskim Panteonie.

– To miejsce nieco odbiega od tradycyjnych figur i stacji – mówi ks. Władysław Pasiut. – W Panteonie są przygotowane trzy freski: Pana Jezusa Miłosiernego, Świętej siostry Faustyny i świętego Jana Pawła II oraz czternaście stacji Drogi Krzyżowej. Te stacje są przygotowane w jednym segmencie tego Panteonu, z tytułem Miłosierdzie Boże –podkreśla kustosz.

Odpust potrwa do niedzieli 13 maja. Msze święte w bazylice szczepanowskiej celebrowane będą w poniedziałek, środę, czwartek, piątek i sobotę o godzinie 8.00, 11.00, a po południu o godzinie 18.00. Natomiast we wtorek 8 maja – w uroczyste wspomnienie św. Stanisława BM oraz w niedziele 6 i 13 maja o godzinie 6.30, 8.00, 9.30; o 11.00 – celebrowana będzie suma odpustowa, a później o godzinie 15.30 i 18.00.

Na każdy dzień odpustu zaproszone są poszczególne grupy m.in. kapłani świętujący rocznice święceń prezbiteratu, diakoni, ludzie chorzy, nauczyciele, małżonkowie i osoby konsekrowane oraz parafie z dekanatu brzeskiego i szczepanowskiego. Podczas odpustu nie zabraknie również modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne oraz w intencji Ojczyzny.

– W sobotę, 12 maja przeżywać będziemy w Szczepanowie główną uroczystość odpustową pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. O godzinie 10.15 rozpocznie się przy kaplicy narodzenia świętego Stanisława procesja z Jego relikwiami, której towarzyszyć będą relikwie świętego Jana Pawła II oraz innych błogosławionych i świętych naszej diecezji. O godzinie 10.45 bp Jeż eryguje stacje Drogi Krzyżowej w Panteonie szczepanowskim, natomiast o godzinie 11.00 rozpocznie się uroczysta suma odpustowa z udziałem Kapituły Katedralnej z Tarnowa i Kolegiackich z Bochni, Mielca, Nowego Sącza, Wojnicza oraz pozostałych kapłanów i zaproszonych gości – mówi ks. Jan Lorek z Sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

Zdjęcia i audio rdn.pl <==

Grzegorz Golec/RDN Małopolska / diecezja.tarnow.pl

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast