Don't Miss
Home » Region » Seniorzy z UTW PWSZ ze wsparciem ministerstwa

Seniorzy z UTW PWSZ ze wsparciem ministerstwa

Ponad 160 tys. zł wsparcia na realizację projektu „Razem tworzymy senioralną przestrzeń – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa i Uniwersytet Trzeciego Wieku” z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymała tarnowska uczelnia i działający przyniej UTW. Pieniądze pochodzą z ministerialnego programu „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”.

PWSZ w Tarnowie jest jedyną wyższą szkołą zawodową w kraju, której udało się pozyskać dofinansowanie. Łącznie o wsparcie ubiegało się ponad 80 uczelni, pieniądze trafią jedynie do 16, których projekty oceniono najwyżej.

– Cieszę się, że w tym gronie znalazła się inicjatywa tarnowska. Podczas inauguracji roku akademickiego w Tarnowie zapowiadałem, że MNiSW zamierza systemowo wesprzeć seniorów i teraz mamy tego najlepszy dowód – mówi Grzegorz Kądzielawski, Dyrektor Gabinetu Politycznego wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosława Gowina. – Warto podkreślić, że to pierwsza tego typu uroczystość w kraju, co oznacza, że PWSZ w Tarnowie wyznacza standardy w programie „Wsparcia UNiwersytetów Trzeciego Wieku – dodaje.

Zadowolenia nie kryją również władze uczelni, która już od niemal dwóch lat jest domem dla największego w Tarnowie UTW. – To ważna chwila, która potwierdza, że obrana przez nas droga jest słuszna. Wspieraliśmy, wspieramy  i będziemy wspierać seniorów, bo widzimy, jak jest to ważne – nie tylko dla słuchaczy UTW, czy Tarnowa, ale także dla Uczelni i jej studentów. Cieszę się, że cieżka praca autorów projektu przyniosła tak piękne efekty – mówi dr Małgorzata Kołpa, Prerektor ds współpracy i rozwoju PWSZ w Tarnowie. – To niezwykłe, że w murach naszej uczelni naukę zdobywają wszystkie pokolenia – od maluchów z Uniwersytetu Dziecięcego, przez młodzież z naszych klas patronackich, studentów aż do seniorów. Dzięki temu PWSZ w Tarnowie jest prawdziwym mostem pokoleń – dodaje.

Dofinansowanie Ministerstwa stało się możliwe dzięki „sojuszowi” PWSZ oraz kilku lokalnych UTW – trzech tarnowskich (przy PWSZ, Mościckiej Akademii III Wieku, przy Fundacji Kromka Chleba) oraz brzeskiemu i dąbrowskiemu. Dzięki temu z pieniędzy skorzysta grupa co najmniej 1200 seniorów. – Moja radość jest bardzo duża. Przede wszystkim cieszę się z tego, że koledzy z innych Uniwersytetów zaufali nam i współpracowali już na etapie pisania projektu. Pieniądze są dla nas ważne, ale nie mniej istotne jest kolejne potwierdzenie tego, że robimy coś istotnego, coś z czego korzystają tysiące seniorów, a także uczelnia oraz Tarnów, które zyskują dzięki nam splendor i opinię miejsc przyjaznych dla „oddolnych” inicjatyw – mówi Maria Kanior, prezes UTW przy PWSZ w Tarnowie.

Realizacja projektu potrwa do końca 2017 roku. W jego ramach słuchacze wezmą udział w dziesiątkach przedsięwzięć: wykładach, seminariach, spotkaniach, a nawet wycieczkach.

Warto dodać, że kilka miesięcy temu MNiSW doceniło inny projekt PWSZ w Tarnowie, dotyczący wsparcia działającego przy uczelni Uniwersytetu Dziecięcego. W tym przypadku dotacja wyniosła ponad 30 tys. zł.

PWSZ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast