Don't Miss
Home » Region » Serce nie sługa

Serce nie sługa

kardio098Podwyższony poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz nadciśnienie tętnicze – to czynniki, które zwiększają ryzyko chorób serca.  Bezpłatne badania  dla wszystkich zainteresowanych w związku z Dniem Serca zaplanowano w najbliższy piątek 27 września w Centrum Zdrowia Tuchów. Rejestrować się można pod numerem 14 65 35 202  

Podwyższony cholesterol bywa nazywany epidemią XXI wieku. Ponieważ  długo nie daje o sobie znać czasem trudno uwierzyć, że odkłada się w naczyniach krwionośnych, prowadząc do chorób krążenia. Dlatego warto się badać. Specjaliści radzą, by pierwszy pomiar zrobić ok. 20. roku życia. Jeśli wynik jest prawidłowy badanie wystarczy powtarzać co 5 lat. Kobiety po pięćdziesiątce i mężczyźni po 45. roku życia powinni już jednak wykonywać badanie co rok. Na ogół wysoki cholesterol fundujemy sobie na własne życzenie. Zbyt często sięgamy po ciastka zamiast jabłka czy marchewki. Jesteśmy zabiegani i zestresowani, a po pracy zamiast wyjść na spacer wolimy odpoczywać przed telewizorem. Ponieważ organizm nie radzi sobie z gospodarką tłuszczową u wielu osób cholesterol przekracza normę.

Podczas Dnia Serca można będzie też zmierzyć ciśnienie. Warto podkreślić, że także nadciśnienie tętnicze nazywane cichym zabójcą zazwyczaj nie daje objawów. Sprawia ono, że serce pracuje pod większym obciążeniem niż normalnie i jest to główny czynnik ryzyka  zawału serca. Profesor Paulin Moszczyński, zwraca uwagę na fakt, że w blisko 90 % przypadków nadciśnienie nie jest właściwie leczone. – Zwykle ludzie leczą nadciśnienie, kiedy jest podwyższone. Leki przestają zażywać, gdy wraca do normy. Powoduje to, że problem powraca – tłumaczy. Jego zdaniem jedne z zasadniczych przyczyn nadciśnienia to nadużywanie tłuszczów zwierzęcych i soli. – Dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 6 gramów – zaleca ekspert Akademii  Centrum Zdrowia Tuchów.

Negatywnie na serca wpływa też wysoki poziom cukru we krwi. Jego nadmiar powoduje, że czujemy się zmęczeni i wyczerpani. Wśród bezpłatnych badań, które będą wykonane  w Centrum Zdrowia Tuchów w godzinach od 12.00 do 18.00 znalazło się także EKG. Na podstawie  jego wyników można stwierdzić nieprawidłową częstość oraz rytm pracy serca. Badanie elektrokardiograficzne może pokazać oznaki zagrażającego zawału serca, a także zaburzenia, będące rezultatem chorób kardiologicznych.

MK

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast