Nie przegap
Strona główna » Wiadomości » Setna rocznica urodzin Anieli Słowik z Uścia Solnego

Setna rocznica urodzin Anieli Słowik z Uścia Solnego

W kwietniowe popołudnie do domu Anieli Słowik w Uściu Solnym przyjechali goście, aby złożyć jej życzenia z okazji setnej rocznicy urodzin. Pięknego jubileuszu gratulowali przedstawiciele władz gminnych- wójt Marian Zalewski, przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Tyrcha i radny Jan Misiorowski. Przybyli także ks. prob. Albert Urbaś i ks. kanonik Jan Olszak. Z ramienia powiatu w uroczystości uczestniczył członek Zarządu Powiatu Marek Antosz, Urząd Stanu Cywilnego w Szczurowej reprezentowała Halina Łoboda, a Inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bochni – Beata Janik, kier. Wydziału Świadczeń Emerytalno- Rentowych.

ubilatka wysłuchała życzeń i wypiła lampkę szampana. Na pytanie o minione lata odpowiedziała, że w dzieciństwie i młodości bardzo dokuczyła jej bieda. Dobrze jednak wspomina szkołę podstawową. W latach 20. minionego wieku nauczyła się np. wierszyka pt. „Podwórze”, który podczas obchodów własnego stulecia niemal bezbłędnie wyrecytowała z pamięci:

Słońce miło grzeje;
Nie pójdę z podwórka,
Tutaj kogut pieje;
Tutaj gdacze kurka,
Bryś z Kruczkiem szczekają,
Kotek się wygrzewa,
Gołąbki gruchają
Wróbel ćwierka z drzewa;
Nawet jaskółeczka
Lepi już gniazdeczka.
Mój Boże, mój Boże,

Jak miło  dworze.

Powyższy tekst pochodzi z „Elementarza polskiego dla szkół z językiem wykładowy ruskim i niemiecki”, wydanego przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich w r. 1913 we Lwowie, który obecnie w całości jest dostępny w internecie. Na jego stronie tytułowej znajduje się herb Monarchii Austro- Węgierskiej.

Z życzeniami do Pani Anieli przybyli również przedstawiciele Uścia Solnego: członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, radny Jan Misiorowski, strażacy, orkiestra dęta pod przewodnictwem Kazimierza Różyckiego oraz rodzina.  
Aniela Anna Słowik (z domu Kapera) urodziła się 7 kwietnia 1917r. we wsi Brzezowa koło Łapanowa, znajdującej się obecnie w centralnej części Małopolski. Miała dwie siostry i brata, którzy już nie żyją. 28 listopada 1944r. zawarła związek małżeński z Janem Słowikiem z Uścia Solnego. Urodziła trzy córki. Mąż po wojnie pracował w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, zmarł 18 maja 1961r.
ug

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast