Don't Miss
Home » Wiadomości » Skanska wybuduje obwodnicę Mokrzysk / zdjęcia

Skanska wybuduje obwodnicę Mokrzysk / zdjęcia

172583_ARP_3882_1DFirma Skanska wybuduje nowy odcinek DW 768 Koszyce – Brzesko, który połączy autostradę A4 z już istniejącą DW 768. Budowa nowej drogi była planowana od wielu lat. Zabiegali o nią przede wszystkim mieszkańcy i samorządowcy z Brzeska i Mokrzysk – miejscowości, przez które przejeżdżają codziennie setki samochodów osobowych i ciężarowych.

Umowę podpisali, w obecności wicemarszałka Romana Ciepieli, Marta Maj – p.o. dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie i Sławomir Cebo – dyrektor Oddziału Budownictwa Inżynieryjnego w Krakowie Skanska S.A. Do Krakowa przyjechali także samorządowcy z Brzeska i okolic: Andrzej Potępa – starosta brzeski, Grzegorz Wawryka – burmistrz Brzeska i Marek Kośmider – sołtys Mokrzysk.

– To ważna inwestycja dla całego układu komunikacyjnego Małopolski, związana z budową autostrady, ale docelowo też ma drugi wymiar połączenia północy z południem – powiedział wicemarszałek Ciepiela. – Ta inwestycja ma doprowadzić do lepszego połączenia Sądecczyzny z Warszawą i ułatwić dojazd na Słowację. Ma też bardzo ważny wymiar dla społeczności lokalnej gmin Brzeska i Mokrzysk – dodał.

Podpisana dziś umowa z firmą Skanska otwiera drogę do budowy nowego odcinka DW 768 od węzła autostradowego Brzesko do skrzyżowania z droga gminną w Mokrzyskach, w rejonie ul. Zagrodzkiej (zaznaczony czerwoną linią na mapie). To jedna z ważniejszych inwestycji w województwie małopolskim. Nowy odcinek będzie miał długość 4,3 km, przebiega przez tereny niezamieszkane i pozwoli kierowcom ominąć centrum Brzeska i Mokrzysk. Dzięki inwestycji powstanie najkrótsze połączenie Warszawy z południem Polski i granicą ze Słowacją – podróż skróci się o ponad 100 km. Poprawią się bezpieczeństwo w ruchu drogowym, bezpieczeństwo i warunki życia mieszkańców, a także dostęp do autostrady A4 oraz stref aktywności gospodarczej:
Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej
Niepołomickiej Strefy Inwestycyjnej
Nowobrzeskiego Obszaru Gospodarczego
Zielonego Parku Przemysłowego „Kryształowy” w Tarnowie
Zielonego Parku Przemysłowego w Wojniczu

W ramach projektu zaplanowano:
– budowę jezdni drogi wojewódzkiej na odcinku ok. 4,3 km oraz dróg serwisowych
– zmianę przebiegu dróg poprzecznych (ul. Rolna – droga gminna, ul. Stanisławska – droga gminna, drogi leśne)
– budowę skrzyżowań z drogami powiatowymi oraz drogą gminną (skrzyżowanie z ul. Zagrodzką – drogą gminną nr 250691, skrzyżowanie z ul. Jeziorańską – drogą powiatową nr 1433K, skrzyżowanie z ul. Siostry Faustyny – drogą powiatową nr 1433K)
– budowę estakady nad ul. Trakt Królewski oraz rzeką Uszewka
– budowę przepustów drogowych, przejść dla zwierząt
– budowę chodników oraz zatok autobusowych
– przebudowę sieci uzbrojenia terenu
– wykonanie docelowej organizacji ruchu

Całkowity koszt projektu: 38 mln zł

Dofinansowanie z UE: 32,3 mln zł, pozostała część – ok. 6 mln zł z budżetu województwa małopolskiego

Zobacz przebieg nowej drogi <==

Galeria zdjęć mokrzyska.pl <==

Galeria zdjęć malopolskie.pl <==

Ciekawostka: Marek Kośmider – sołtys Mokrzysk, na pamiątkę podpisania otrzymał z rąk marszałka Romana Ciepieli pióro którym parafowano umowę.

Malopolskie.pl / mokrzyska.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast