Nie przegap
Strona główna » Kultura » Sławomir Mrożek nie żyje

Sławomir Mrożek nie żyje

272Jak poinformowała stacja TVN24 w godzinach porannych 15 sierpnia w Nicei zmarł Sławomir Mrożek. Pisarz miał 83 lata.

Sławomir Mrożek urodził się 29 VI 1930 w Borzęcinie. Był jednym z najbardziej znanych i cenionych polskich dramaturgów XX wieku.

Ukończył krakowskie gimnazjum im. Nowodworskiego, potem studiował architekturę, filozofię orientalną i sztukę. Od 1950 roku współpracował z “Dziennikiem Polskim”, Krakowskim Teatrem Satyryków, studenckim teatrem satyrycznym “Bim – Bom” z Gdańska, kabaretem “Szpak”, “Piwnicą pod Baranami”.

Pierwszy sukces odniósł w 1950 roku – otrzymał nagrodę “Szpilek” za rysunkowe żarty. Od 1953 r. Mrożek publikował serie satyrycznych rysunków systematycznie. Dzięki nim, a także pełnym komizmu opowiadaniom, wcześnie stał się autorem niezwykle popularnym, zajmującym osobne miejsce we współczesnej polskiej literaturze. Mrożek tropił i podważał absurdy życia, zbanalizowane, romantyczne stereotypy, kształtujące świadomość Polaków. W języku na stałe zagościło sformułowanie “jak z Mrożka”.

Jego debiutem książkowym stały się wydane w 1953 roku zbiory satyrycznych “Opowiadań z Trzmielowej Góry” i “Półpancerzy praktycznych”. Mrożek – dramaturg debiutował wystawioną w Teatrze Dramatycznym w Warszawie w 1958 roku sztuką “Policja”.

W roku 1963 wyjechał do Włoch, pięć lat później przeniósł się do Paryża, gdzie w Le Monde i Kulturze opublikował list otwarty z protestem przeciwko interwencji wojsk polskich w Czechosłowacji. Po tym wydarzeniu władze krajowe odmówiły mu przedłużenia paszportu, wprowadzono też obowiązujący przez trzy lata zakaz rozpowszechniania jego twórczości. Po wprowadzeniu stanu wojennego pisarz zerwał współpracę z oficjalną prasą. W latach 1989-1996 mieszkał w Meksyku. W 1996 powrócił do Polski. 6 maja 2008 Sławomir Mrożek ponownie zdecydował się opuścić kraj “na zawsze”. Osiadł w Nicei na południu Francji.

Sławomir Mrożek to prawdopodobnie najczęściej grywany w kraju i za granicą polski dramaturg współczesny, a w Polsce przez lata jeden z najpoczytniejszych, obok Stanisława Lema pisarzy. Jego twórczość przekładana była na kilkanaście języków.

W swojej twórczości Mrożek poruszał zarówno problematykę silnie związaną z historią Polski oraz tradycjami kulturowymi (np. romantyzmu), jak i tematy uniwersalne, takie jak wolność czy zagrożenia ze strony współczesnej cywilizacji.


IB/wikipedia.pl

1 komentarz

  1. już wszystkie media o tym mówią i piszą

Zostaw odpowiedź.

Twój adres email nie będzie opublikowany.Pola wymagane *

*

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

If you agree to these terms, please click here.

Zwiększ czcionkę
Zmień kontrast